Spokojnie – nie oznacza to jednak, że wszystkie osoby z zagranicznymi prawami jazdy muszą zdawać egzaminy od nowa. W większości przypadków wystarczy wizyta w wydziale komunikacji i złożenie odpowiednich dokumentów. W najgorszej sytuacji urząd poprosi nas dodatkowo o zaliczenie egzaminu teoretycznego ze znajomości przepisów ruchu drogowego.

Przede wszystkim należy wyjaśnić, że osoby posiadające zagraniczne prawa jazdy, zdobyte w krajach należących do Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub będących członkami Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), nie mają obowiązku wymiany dokumentów na polskie odpowiedniki, a wszyscy inni muszą tego dokonać tylko wtedy, kiedy ich stały lub czasowy pobyt w naszym kraju przekroczy 6 miesięcy.

Osoby znajdujące się w pierwszej sytuacji powinny jednak pamiętać, że choć przepisy nie obligują do wymiany „unijnego” prawa jazdy, to w sytuacji zmiany adresu zamieszkania i tak należy to zrobić, by dokument zawierał aktualne dane. Ci, którzy zdecydują się na zamianę prawa jazdy, muszą spełnić jeden warunek – udokumentować stały lub czasowy pobyt w kraju przez co najmniej 185 dni.

Osoby, które uprawnienia do prowadzenia pojazdów zdobyły w krajach UE, Konfederacji Szwajcarskiej i EFTA, wymienią „prawko” na polskie w prosty sposób. Wystarczy w wydziale komunikacji (właściwym ze względu na miejsce zameldowania lub czasowego pobytu) złożyć wniosek, kserokopię zagranicznego prawa jazdy, fotografię (3,5 x 4,5 cm) oraz dowód uiszczenia opłaty w wysokości 84,50 zł.

W przypadku prawa jazdy z innego kraju należy dodatkowo dostarczyć tłumaczenie dokumentu sporządzone przez tłumacza przysięgłego lub poświadczone we właściwym konsulacie Rzeczypospolitej Polskiej.

W najgorszej sytuacji są osoby posiadające uprawnienia do kierowania pojazdami zdobyte w krajach, które nie podpisały konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym. Po pierwsze, aby legalnie poruszać się po polskich drogach, muszą dodatkowo legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Po drugie, przed wymianą „prawka” na polski odpowiednik zobowiązani są zdać część teoretyczną egzaminu na prawo jazdy. Wniosek o wydanie uprawnień należy w tej sytuacji składać w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego (WORD), a nie w wydziale komunikacji.

Poznaj prawo - Ustawa Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r.

Art. 94.1. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odpowiednim pojazdem silnikowym może kierować osoba posiadająca ważne zagraniczne prawo jazdy wydane przez:

1) państwo członkowskie Unii Europejskiej, KonfederacjęSzwajcarską lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronę umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym – w okresie ważności prawa jazdy;

2) państwo:a) będące stroną Konwencji o ruchu drogowym, sporządzonej w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r.,b) niewymienione w pkt 1, którego wzór prawa jazdy jest zgodny z wzorem określonym w Konwencji, o której mowa wlit. a – w okresie 6 miesięcy od daty rozpoczęcia stałego lub czasowego pobytu, nie dłużej jednak niż przez okres ważności prawa jazdy.

2. Osoba posiadająca krajowe prawo jazdy wydane za granicą, która zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, może otrzymać polskie krajowe prawo jazdy po oddaniu zagranicznego ważnego prawa jazdy organowi wydającemu prawo jazdy (...). Jeżeli zagraniczne prawo jazdy nie jest zgodne ze wzorem określonym w Konwencji wymienionej w ust. 1 pkt 2 lit. a, dodatkowym warunkiem otrzymania polskiego prawa jazdy jest zdanie części teoretycznej egzaminu państwowego – warunek ten nie dotyczy prawa jazdy wydanego przez państwo, o którym mowa w ust. 1 pkt 1.Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami z dnia 21 stycznia 2004 r.§ 5.1. Prawo jazdy (...) wydaje się w następujących przypadkach, po otrzymaniu:

5) od osoby ubiegającej się o wymianę prawa jazdy wydanego za granicą przez państwo-stronę konwencji o ruchu drogowym lub odpowiadającego wzorowi prawa jazdy określonemu w tych konwencjach:a) dokumentów, o których mowa w pkt 1 lit. a, e i f (wniosku, dowodu uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy, fotografii 3,5 x 4,5 cm);b) kserokopii posiadanego prawa jazdy wraz z tłumaczeniem na język polski (...).