Nawet podczas najlepiej zaplanowanego wyjazdu przytrafiają się niespodzianki, których konsekwencje mogą odbić się na portfelu. Aby tego uniknąć, należy przed wyjazdem zaopatrzyć się w odpowiedni pakiet ubezpieczeń osobistych i samochodu.

Koszty naprawy szkód wyrządzych innemu uczestnikowi ruchu zostaną pokryte z OC. Krajowa polisa jest honorowana w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Andory, Chorwacji i Szwajcarii (wykaz znajduje się najczęściej na dokumencie potwierdzającym zawarcie OC). Jadąc do krajów, które nie uznają polskiego dokumentu, trzeba zaopatrzyć się w Zieloną Kartę (patrz ramka).

Polisa AC ma na celu wypłacenie odszkodowania w sytuacji uszkodzenia pojazdu z własnej winy lub jego kradzieży. Np. w PZU, zgodnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, działaniem autocasco objęte są szkody powstałe na terytorum RP i innych państw Europy oraz Algierii, Iranu, Iraku, Maroka, Izraela i Tunezji. Polisa nie obejmuje szkód kradzieżowych na terytorium Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawi. Wybierając się do tych państwwarto zastanowić się nad wykupieniem rozszerzenia zakresu ubezpieczenia.

Pomoc kierowcy i pasażerom, w związku chorobą, wypadkiem drogowym, awarią samochodu lub jego utratą, zapewnia ubezpieczenie Assistance. Można je zakupić u ubezpieczycieli lub np. w PZM. Pakiety assistance oferowane przy kupnie nowego samochodu,w ramach gwarancji mają o wiele więcej wyłaczeń, niż te nabywane oddzielnie.

W nagłych przypadkach, takich jak choroba lub wypadek, osoby płacące składki NFZ, mają w krajach Unii Europejskiej dostęp do publicznej służby zdrowia. Aby nie płacić za nią z własnej kieszeni, trzeba zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, wystawianą przez NFZ. W zależności od kraju członkowskiego, zasady korzystania z opieki medycznej i opłaty mogą się różnić. Świadczeniobiorca jestbowiem traktowany na takich samych zasadach jak ubezpieczony w systemie opieki zdrowotnej danego kraju (info: nfz.gov.pl).

W celu uniknięcia dodatkowych kosztów warto zakupić opcjonalne prywatne ubezpieczenie od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. W jego ramach, ubezpieczyciel, najczęściej bezgotówkowo, pokrywa koszty opieki medycznej do kwoty określonej w polisie.

Kto opłaci leczenie za granicą? Mimo, że po wejściu do Unii Europejskiej przysługuje nam prawo do świadczeń medycznych na jej terenie, to na pełną bezpłatną opiekę raczej nie ma co liczyć. Warto zatem wykupić prywatnie dodatkową polisę ubezpieczeniową od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Dzięki niej ubezpieczyciel pokryje wszystkie dodatkowe koszty – o ile zadbamy o odpowiednie warunki podczas jej podpisywania. Jest to niezwykle istotne, bo ceny świadczeń medycznych za granicą są oszałamiające, np. transport samolotem sanitarnym może kosztować nawet 100 tys. zł!

Szczepienia - Wyjeżdżając za granicę, trzeba sprawdzić listę obowiązkowych szczepień (znajduje się na stronie MSZ). Ich przyjęcie może być sprawdzane przy odprawie paszportowej danego kraju. Mimo, że znaczana część szczepień nie jest obowiązkowa, to jadąc do bardziej egzotycznego państwa nie powinno się ich lekcewarzyć. Biwakowanie na łonie natury to przyjemnność, ale obarczona ryzykiem spotkania z bakteriami i miejscowymi zwierzętami przenoszącymi groźne choroby.

Zielona Karta - Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, czyli tzw. Zielona Karta (nazwa od koloru papieru na jakim jest drukowana) to dowód, że jej posiadacz jest objęty ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Dokument ten można kupić u ubezpieczycieli, czasem jest dodawany w ramach zakupu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Zielona Karta jest niezbędna w krajach, w których nie wystarcza polskie OC. Państwa w których należy ją posiadać to: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Serbia, Tunezja, Turcja, Ukraina.

Przed wyjazdem pamiętaj:

1. Sprawdź gdzie wystarczy krajowe OC, a gdzie potrzebna będzie Zielona Karta lub dodatkowe ubezpieczenia.2. Przeczytaj dokładnie umowę z ubezpieczycielem, aby zapoznać się z zakresem działania AC oraz możliwościami jego rozszerzenia.3. Dowiedz się jakiego rodzaju szczepienia są wymagane przy wjeździe do danego kraju i odpowiednio wcześniej rozpocznij przygotowania.4. Jadąc do kraju Unii Europejskiej, zgłoś się do biura Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.5. Zapoznaj się z możliwościami dodatkowych ubezpieczeń (np. na stronie poradnik.polak.gov.pl).