Wybierz samochód

Porsche Carrera GT

Porsche Carrera GT

Porsche Carrera GT to supersamochód produkowany przez niemiecki koncern motoryzacyjny, należący do segmentu G+. Pojazd zadebiutował w 2000 roku jako prototyp „980”, a produkcja finalnej wersji ruszyła w 2004 roku. Carrera GT miała być następcą dla 911 GT1.

Porsche Carrera GT miała zupełnie nowe podwozie w stosunku do poprzednika. Zarówno one, jak i nadwozie zbudowane na bazie monokoku składają się z kompozytu wzmacnianego włóknem węglowym co było pierwszym takim przypadkiem w produkcji samochodów seryjnych. Carrera GT była roadsterem ze zdejmowanym sztywnym panelem (2 połówkami) dachowym. 2-osobowe wnętrze jest bardzo ciasne, a charakterystycznym elementem jest wysoko poprowadzony tunel środkowy – zdecydowano się na taki zabieg, aby możliwie najbardziej skrócić drogę z kierownicy do drążka zmiany biegów.

Jednostka napędowa to wolnossący, 5,7-litrowy benzyniak V10 generujący aż 612 KM. W wersji prototypowej silnik był nieco mniejszy i słabszy (5,5 l, 567 KM), jednak co ciekawe, był on projektowany i przygotowywany pod zamontowanie w pojeździe mającym startować w słynnym wyścigu 24-godzinnym Le Mans. Moc kierowana była na tylną oś za pośrednictwem 6-biegowej skrzyni manualnej. W 2007 roku zakończono produkcję Carrery GT na liczbie ok. 1200 egzemplarzy, mimo iż planowano wypuścić ich 1500. Większość została sprzedana na rynku północnoamerykańskim. Za jej następcę uważa się hybrydowy model 918.

Porsche Carrera GT uchodziła za pojazd bardzo narowisty i trudny w prowadzeniu – trudno się temu dziwić, bowiem w dostrajaniu układu kierowniczego pomagał nie kto inny, jak legendarny kierowca rajdowy Walter Rohrl, słynący ze swoich nieziemskich umiejętności opanowania rajdówek. Wielu właścicieli miało okazję się przekonać się o trudnościach w opanowaniu auta – jednym z nich był Roger Rodas, kierowca rajdowy z Salwadoru, który w 2013 roku stracił panowanie nad autem, uderzył w latarnie i drzewo, po czym pojazd stanął w płomieniach. Razem z Rogerem, w wypadku zginął także pasażer – aktor Paul Walker, gwiazda serii filmów „Szybcy i Wściekli”.

Porsche Carrera GT - generacje

Porsche Carrera GT (2004&nbsp-&nbsp2007)

Porsche Carrera GT (2004 - 2007)

Porsche Carrera GT - powiązane artykuły