Wybierz samochód

Renault Thalia

Ikona samochodu

Renault Thalia to niskobudżetowy samochód kompaktowy produkowany przez francuskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne. Pojazd pojawił się na rynku w 1999 roku i miał być następcą dla nieco zapomnianego już modelu 7, którego produkcja zakończyła się w 1984 roku.

W zależności od rynku, Thalia występowała także pod nazwami Clio Sedan czy Clio Symbol. Nazwa „Clio” nie jest tu przypadkowa, bowiem Thalia to w rzeczywistości nic innego jak Clio z doklejonym bagażnikiem, co czyni go 4-drzwiowym sedanem. Kufer ten jednak jest bardzo pojemny i ma aż 510 litrów pojemności. O ile sam pomysł wprowadzenia Thalii był strzałem w dziesiątkę i kompaktowy sedan dobrze się sprzedawał, o tyle styliści nie postarali się przy projektowaniu Thalii. Jej nadwozie jest najzwyczajniej w świecie nieproporcjonalne. Wnętrze jest przestronne w przedniej części, natomiast w II rzędzie siedzeń może być już nieco ciasno.

Wykończenie wnętrz pozostawia wiele do życzenia, jednak nie ma co oczekiwać cudów, w końcu Renault Thalia miała podbić rynek niską ceną, a nie wykończeniem. W 2002 roku przeprowadzono pierwszy lifting który objął pas przedni i wnętrze. Kolejnych modernizacji dokonano po 4 latach, kiedy to zmiany dotknęły klapę bagażnika oraz tylne światła. Do napędu służyły 4 silniki – 1.2 16V (75 KM), 1.4 8V – 75 KM i 16V – 98 KM, 1.6 16V – 110 KM oraz jedyny silnik wysokoprężny – 1.5 dCi o mocy 65 KM. Moc kierowana była na przednią oś za pośrednictwem 5-biegowej skrzyni manualnej bądź 4-stopniowej skrzyni automatycznej.

W 2008 roku zaprezentowano II generację Renault Thalii. W przeciwieństwie do poprzedniczki, druga odsłona Thalii była bardziej dopracowanym autem z uwagi na to, iż powstała jako zupełnie nowy projekt a nie tylko uzupełninie gotowca o wystający bagażnik. Nie oznacza to jednak że model nie korzystał z podzespołów Clio. Zapożyczył od niego m.in. płytę podłogową. Nowa Thalia była aż o 10 cm dłuższa od poprzedniczki, mimo iż rozstaw osi pozostał ten sam. Co więcej, pojemność bagażnik zmalała o 4 litry względem pierwszej generacji. Dodatkowe centymetry zostały bowiem wykorzystane przez stylistów.

Tym razem bardziej przyłożyli się do pracy i Thalia wyglądała bardziej reprezentatywnie niż w poprzednim wcieleniu. Chociaż dalej nie udało im się zniwelować wrażenia nieproporcjonalności. Wnętrze także nie zachwyca – twardy i nieprzyjemny w dotyku plastik zakorzenił się tu na dobre. Większych zmian nie dokonano pod maską – auto napędzały silniki o tej samej pojemności i podobnej mocy – benzyniaki 1.2, 1.4 oraz 1.6 generowały teraz kolejno 75, 98 i 105 KM, a 1.5-litrowy diesel dCi występował w odmianie 65- oraz 85-konnej. Sposób przeniesienia napędu i wybór skrzyni biegów również nie uległ zmianie.

W 2013 roku zakończono produkcję Renault Thalii. Renault zdecydowało się wycofać pojazd z większości europejskich rynków i przenieść model na rynek południowoamerykański, afrykański oraz bliskowschodni. Tam następca występuje jako Renault Symbol i jest bliźniaczym modelem Dacii Logan. Głównymi rywalami Renault Thalii byli m.in. Fiat Linea, Skoda Rapid, Peugeot 301 oraz Citroen C-Elysee.

Renault Thalia - generacje

Renault Thalia - powiązane artykuły