Wybierz samochód

Talbot

Talbot

Talbot to brytyjsko-francuska marka samochodowa. Została założona w 1903 roku przez grupę angielskich biznesmenów, a całe przedsięwzięcie sfinansował hrabia Chetwynd-Talbot. Firma zaczynała od sprzedaży aut Clement-Bayard na Wyspach francuskich, a od 1906 produkowała własne pojazdy.

Z powodu bankructwa, w 1954 roku produkcja została wstrzymana. Po kilkunastu latach, Talbot został kupiony przez Peugeota, który odkupił markę od Chryslera za symbolicznego dolara, a jej reaktywacja nastąpiła w 1978 roku.

Jeden z najpopularniejszych modeli – Samba, oparty konstrukcyjnie na Peugeocie 104, powstał 3 lata później. Niebawem powstała też wersja cabrio, której montażem zajmowała się Pininfarina. Samba zastąpiła model Sunbeam, który w topowej wersji był wyposażony w silnik o pojemności 2,2 litra Lotusa o mocy 152 KM.

Niestety małe zainteresowanie spowodowało, że produkcja Talbotów została zakończona w 1992 roku. Jednak coraz częściej mówi się o ponownym powrocie marki. Miałaby ona spełniać tę samą rolę, jaką spełnia Dacia w Renault.

Talbot - modele

Talbot - powiązane artykuły