Wybierz samochód

Volkswagen Eos

Volkswagen EOS

Volkswagen EOS to kompaktowy kabriolet produkowany przez niemiecki koncern. Auto pojawiło się na rynku w 2006 roku, będąc tak naprawdę odmianą Golfa bez dachu, lecz sprzedawany pod własną nazwą, która to z kolei pochodzi od imienia greckiej bogini jutrzenki.

EOS konstrukcyjnie bazuje na Golfie (m.in. płyta podwoziowa) i Passacie, jednak gabarytowo jest od niego nieco większy. 2-drzwiowe nadwozie prezentuje się dobrze, jednak brakuje mu finezji i stylu. Czas trwania złożenia sztywnego dachu, trwa 25 sekund. Gdy jeździmy „coupe” bagażnik ma pojemność 300 litrów, jednak musimy pamiętać o zawartości bagażnika w trakcie przemiany w kabriolet, bowiem wtedy jego pojemność maleje do 190 litrów. Auto przewidziane jest dla 4 pasażerów.

W 2011 roku auto przeszło facelifting, który przyniósł znaczne zmiany wymiarowe oraz stylistyczne nadwozia i wnętrza. Dzięki powiększeniu karoserii, pojemność bagażnika wzrosła do 380 litrów przy zamkniętym dachu i 105 litrów przy złożonym dachu. Stylistyka EOSa uległa radykalnej zmianie. Auto wreszcie nabrało większego stylu i prezentowało się bardziej dumnie niż poprzednik.

Wśród benzyniaków do wyboru były silniki TSI o pojemności 1.4 (122 lub 160 KM), 1.6 FSI (115 KM) 2.0 FSI (150 KM), 2.0 TSI (200 KM) oraz 2.0 TFSI (200 lub 210 KM). Topowymi benzyniakami były widlaste „szóstki” o pojemności 3.2 lub 3.6 litra, generujące kolejno 250 i 260 KM. Wśród diesli dostępny był 2-litrowy turbodiesel, który rozwijał 140 KM. Po liftingu, paleta jednostek napędowych znacznie zmalała. W ofercie ostał się tylko silnik 1.4 TSI (w obu wariantach mocy), 2.0 TSI (210-konny) oraz 2.0 TDI. Moc kierowana była na przednią oś za pomocą 6-biegowej skrzyni manualnej lub dwusprzęgłowej przekładni DSG, o tej samej licznie przełożeń.

W 2014 roku produkcja coupe-kabrioletu Volkswagena została zakończona.

Konkurentami dla Volkswagena EOS są m.in. Ford Focus CC, Opel Astra Twin Top. Oraz Renault Megane CC.

Volkswagen EOS - generacje

Volkswagen EOS - powiązane artykuły

Katalog Samochodów Auto Świat