Wybierz samochód

Volkswagen Sharan

Volkswagen Sharan

Volkswagen Sharan to największy van marki przewidziany na rynek europejski przez niemiecki koncern. Największy w Europie, bowiem w USA dostępny jest jeszcze większy Routan. Nazwa auta pochodzi z języka perskiego, w którym oznacza ona „króla”.

Do stworzenia tego auta, Volkswagen nawiązał współpracę z Fordem, który odpowiedzialny był m.in. za nadwozie, a Niemcy zajmowali się techniczna stroną projektu. Owocem tego były bliźniacze modele Sharana: Ford Galaxy oraz SEAT Alhambra. Produkcja zaś odbywała się w Portugalii.

Nadwozie auta nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jednobryłowa karoseria jest nieco zaokrąglona, lecz wydaje się dosyć nudna. Wnętrze za to odznacza się rewelacyjną przestronnością. Duże szyby zapewniały doskonałą widoczność, a jedyne, do czego można mieć pretensje, to jakość użytych do wykończenia materiałów.

Gdy autem podróżowało 5 osób, bagażnik oferował aż 852 litry pojemności. W przypadku kompletu pasażerów (7 osób), pojemność kufra znacznie spadała, bowiem zarówno w 2. jak i 3. rzędzie zastosowano niezależne, możliwe do wymontowania „pełnoprawne” fotele. W przypadku pozostawienia jedynie fotela kierowcy i pasażera, auto mogło służyć za dostawczaka, bowiem uzyskiwano wtedy płaską podłogę i 2610 litrów pojemności.

Podczas całego okresu produkcji przeprowadzono 2 liftingi. Pierwszy z nich miał miejsce w 2000 roku, a stylistyka auta zmieniła się diametralnie. Na całej karoserii, okrągłe łuki zostały zaostrzone, a pas przedni i tylny zostały przemodelowane. Również wnętrze przeszło duże zmiany. Druga modernizacja miała miejsce w 2004 roku, jednak tym razem był on znacznie „mniejszy”. Największą zmianą są tylne światła, a w przednim pasie dodano nieco chromu. Dzięki temu auto stało się odrobinę bardziej eleganckie i znacznie atrakcyjniejsze.

Początkowo pod maską montowano doładowaną jednostkę benzynową 1.8 o mocy 150 KM, wolnossący silnik 2.0 generujący 115 KM oraz topowe, 2,8-litrowe VR6 rozwijające 174 KM. Decydując się na ten ostatni silnik, można było zamówić napęd na 4 koła Syncro. Niestety ta jednostka odznacza się wysoką paliwożernością. Wśród diesli, dostępny był niezniszczalny 1.9 TDI generujący 90 lub 110 KM. Po liftingu, 2,8-litrowy benzyniak zyskał dodatkowe 30 KM, a mocniejszy turbodiesel – 6 KM. W późniejszych latach dostępne były także wersji 130- i 150-konne, a w 2005 roku pojawił się silnik 2.0 TDI generujący 140 KM. Oprócz wcześniej wspomnianego napędu Syncro, pozostałe wersje miały napęd na przednią oś, a do wyboru była 5- i 6-biegowa skrzynia manualna a także 5-stopniowy automat Tiptronic.

W 2010 roku zaprezentowano II generację Sharana. Tym razem auto powstało bez współpracy z Fordem, dlatego jego bliźniaczym modelem pozostał jedynie SEAT Alhambra. Za projekt nadwozia odpowiadał znany Walter de Silva. Na pierwszy rzut oka widać podobieństwo do innych modeli marki, jednak wychodzi to vanowi Volkswagena na dobre.

Największą zmianą, z której najbardziej cieszyły się "głowy rodziny", było zastosowanie po obu stronach auta odsuwanych drzwi. Dzięki temu na ciasnych parkingach centrów handlowych można było uniknąć uderzania o inne auta podczas wysiadania. Zwiększenie zewnętrznych wymiarów odniosło się także do wnętrza. Stało się jeszcze bardziej przestronne, podobnie jak bagażnik, który w konfiguracji 7-osobowej ma 267 litrów. Co ciekawe, już w podstawowym wyposażeniu możemy znaleźć m.in. 3-strefową, automatyczną klimatyzację.

W 2015 roku przeprowadzony został facelifting, który objął głównie zmianę reflektorów oraz tylnych świateł. Oprócz tego, do listy wyposażenia dodatkowego dopisanych zostało wiele nowości i asystentów, a silniki zostały dopracowane pod kątem zużycia paliwa.

Przed modernizacją dostępne były 2 benzyniaki oraz 1 diesel o kilku wariantach mocy. W pierwszym przypadku mieliśmy do czynienia z jednostkami TSI o pojemności 1.4 (150 KM) oraz 2 (200 KM) litrów. Po liftingu, większy silnik zyskał dodatkowe 20 KM. Jeśli chodzi o turbodiesle, początkowo motor 2.0 TDI rozwijał 115, 140 lub 170 KM. Po odmłodzeniu, z oferty zniknął najsłabszy silnik, a pozostałe zyskały nieco mocy i rozwijały 150 i 184 KM. Moc przenoszona była na przednią lub obie osie (4Motion) za pomocą 6-biegowej skrzyni ręcznej raz 6- lub 7-stopniowej przekładni dwusprzęgłowej DSG.

Rywalami Volkswagena Sharana są m.in. Renault Espace oraz Ford Galaxy.

Volkswagen Sharan - generacje

Volkswagen Sharan - powiązane artykuły

Pokaż więcej
Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!