• Na zakup 100 radiowozów zarezerwowano 9,5 mln zł
  • We wspomnianej kwocie zmieściło się jedynie dwóch z 5 oferentów.
  • Najtańszym proponowanym modelem dla policji jest Skoda Scala

Sporo, bo aż 100 nieoznakowanych radiowozów z segmentu C trafi do policyjnych jednostek jeszcze w tym roku. W ramach dużego przetargu Komenda Wojewódzka Policji w Opolu inwestuje 9,5 mln zł w samochody, które przeznaczono dla jednostek na terenie całego kraju. Nieoznakowane pojazdy trafią bowiem nie tylko do Opola, ale także do Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Gorzowa Wielkopolskiego, Katowic, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Poznania, Radomia, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

Gwarantowana pula zamówienia to 100 aut (odpowiednio 30 sztuk, 57 sztuk i 13 sztuk stosownie do wymaganego wyposażenia). W ramach opcji może trafić jeszcze kolejne 45 egzemplarzy. Wszystkie powinny być wyposażone w benzynowe silniki o pojemności min. 1,35 l i mocy nie niższej niż 100 kW (ponad 135 KM).

Na zakup 100 radiowozów zarezerwowano 9,5 mln zł. Okazuje się, że we wspomnianej kwocie zmieściło się jedynie dwóch z 5 oferentów. To dealerzy Skody, który zaproponowali model Scala odpowiednio za 8,56 mln zł (Inter Auto z Krakowa) i 8,75 mln zł (Porsche Inter Auto z Warszawy). Droższe oferty zaproponowali przedstawiciele Kia, czyli AS Motors z Warszawy (Kia Ceed za 9,53 mln zł) i Marvel z Łodzi (Kia Ceed za 9,59 mln zł). Najdroższą ofertę zaproponował dealer Skody z Lublina (Skoda Octavia za 11,55 mln zł).

W policyjnym przetargu liczy się nie tylko cena (60 proc. wagi). Sporą wagę ma tzw. kryterium jakości. Istotne znacznie ma bowiem zużycie energii (18 proc.) oraz emisje dwutlenku węgla (18 proc.) i innych zanieczyszczeń (4 proc.). Na tym tle Skoda Scala wypada całkiem nieźle, choć wcale nie najlepiej.

Okazuje się, że w kwestii emisji zanieczyszczeń wyraźnie ustępuje koreańskiej konkurencji. Waga wspomnianego kryterium jest jednak na tyle mała, że zwycięstwo innego modelu niż Skoda Scala będzie bardzo dużą niespodzianką. Auta trafią do policji pod koniec roku (do końca października 80 sztuk, a kolejne pod koniec listopada 2020 roku).