"Jak można nie umieć jeździć po autostradzie? To potrafi każdy" – pomyślicie. Otóż nie! Stan wiedzy i poziom umiejętności polskich kierowców dobitnie unaoczniają publikowane na YouTubie filmy z kamerek pokładowych. Cofanie do miniętego zjazdu, jazda pod prąd, "pilnowanie" zderzaka poprzedzającego pojazdu czy nagła zmiana pasa wprost pod rozpędzony samochód to codzienność na naszych drogach.

Ale trudno się temu dziwić, bo ułańską fantazję mamy w genach, a podstawy bezpiecznej jazdy autostradowej nie są obowiązkowym elementem kursu na prawo jazdy. Dlatego też Autostrada Wielkopolska we współpracy z lubuskimi ośrodkami szkolenia kierowców uruchamia specjalny program podnoszenia umiejętności i wiedzy w zakresie techniki jazdy trasami szybkiego ruchu.

Kurs jazdy na autostradzie – kto może wziąć udział?

W skrócie: każdy. Kurs jazdy na autostradzie to bezpłatny program szkoleń, z którego mogą skorzystać zarówno obecni, jaki i przyszli kierowcy. Jest on podzielony na dwie części – przekazanie uczestnikom niezbędnej wiedzy teoretycznej i ćwiczenia praktyczne przeprowadzane na drogach pod okiem doświadczonych instruktorów.

Z informacji podanych na stronie projektu (www.kursjazdynaautostradzie.pl) wynika, że część praktyczna kierowana jest do osób, które dopiero uczą się jeździć. Doświadczonym kierowcom będą musiały wystarczyć publikowane na stronie materiały wideo, na których Tomasz Czopik wyjaśnia właściwą technikę jazdy oraz zasady i dobre praktyki obowiązujące na trasach szybkiego ruchu.

Ośrodki szkolenia kierowców uczestniczące w akcji będą miały zapewniony bezpłatny wjazd na autostradę A2, a także możliwość wzięcia udziału w konkursie. W puli przewidzianych nagród są m.in. bony na paliwo i vouchery na akcesoria samochodowe, darmową naprawę pojazdu czy działalność dydaktyczną. Pierwsza edycja programu potrwa do listopada 2021 r.