• Wraz z końcem aktualnych zasobów numerów rejestracyjnych organy rejestrujące będą wydawać numery z pominięciem dotychczas stosowanej pierwszej litery
  • Przykładowo w Warszawie najnowsze numery rejestracyjne zaczynają się nie od liter "WA", tylko od "A"
  • Zmiany dotyczyć będą w pierwszej kolejności tych powiatów, w których wydawanych jest najwięcej nowych numerów rejestracyjnych

Teoretycznie po numerze rejestracyjnym można łatwo poznać, gdzie zarejestrowany jest samochód. W Polsce wyróżniki literowe stosowane na tablicach rejestracyjnych nie są przypadkowe. Rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów przydziela poszczególnym województwom i powiatom określone wyróżniki literowe. Kłopot w tym, że liczba rejestracji pojazdów w różnych powiatach jest bardzo różna – w jednych określony w załączniku do rozporządzenia zasób numerów rejestracyjnych wystarczy jeszcze na kilkadziesiąt lat, w innych na trzy-cztery, a w innych – np. w stolicy – już ich brakuje. A raczej zabrakłoby, ponieważ ubiegłoroczne rozporządzenie Ministra Infrastruktury rozwiązuje ten problem.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Problem rozwiązano w bardzo prosty sposób, nie siląc się na wymyślanie całkowicie nowych wyróżników czy bardziej skomplikowanej rewolucji. Tam, gdzie dotąd stosowane były dwie litery, np. "WA", po skończeniu dostępnej kombinacji znaków kolejne numery będą zaczynać się z pominięciem dotąd stosowanej pierwszej litery. W przypadku Warszawy oznacza to, że nowe numery rejestracyjne będą zaczynać się od "A". Natomiast tam, gdzie jest "GXD", będzie... "XD".

W praktyce numer rejestracyjny niewiele dziś mówi o miejscu zamieszkania użytkownika samochodu, bo np. auta leasingowane rejestrowane są np. w Warszawie czy Poznaniu, a użytkownik pojazdu mieszka w zupełnie innym regionie Polski. Można też, kupując używany samochód, zachować dotychczasowy numer rejestracyjny. Niemniej rejonizacja numerów rejestracyjnych ogranicza zasób dostępnych numerów rejestracyjnych.

Zabawnie jak w Gdańsku, ale nie od razu

W województwie pomorskim pierwsze litery tablic rejestracyjnych w obecnych zasobach zaczynają się od liter G, X. Wyróżniki miast to np. "A" w przypadku Gdyni, "S" w przypadku Słupska i "D" w przypadku Gdańska. Po wyczerpaniu numerów z literką "G" wydawane będą numery zaczynające się od "X". Pierwsze litery numerów rejestracyjnych pojazdów zarejestrowanych w Gdańsku będą tworzyć zatem wyróżnik... "XD". Zwłaszcza młodzież literkami "XD" oznacza rzeczy szczególnie zabawne.

Na wyczerpanie aktualnych zasobów numerów rejestracyjnych w Gdańsku trzeba będzie jednak poczekać jeszcze ok. czterech lat.

Z czasem zadowoleni będą także pasjonaci samochodów marki Volkswagen rejestrowanych we Wrocławiu: wyróżnikiem miasta będą litery "VW".

Wydawanie nowych numerów rejestracyjnych zwalnia

Wprowadzenie zmian w praktyce spowalniają stosunkowo świeże przepisy pozwalające nowemu właścicielowi samochodu zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pod warunkiem, że tablice rejestracyjne na samochodach mają aktualny wzór. Wielu kierowców korzysta z tej możliwości.