• Do końca 2023 r. ignorowanie terminów związanych z rejestracją i zgłaszaniem sprzedaży pojazdów uchodziło kierowcom na sucho
 • Nowe przepisy obowiązują od stycznia 2024 r.
 • O ustawie, która wprowadziła automatyczne karanie sprzedających i kupujących samochody za niedotrzymanie terminów mało kto słyszał – to jedna z karygodnych "wrzutek" do przypadkowych ustaw, w jakich specjalizował się poprzedni parlament
 • Korzystając z nowych przepisów, organy rejestrujące zaczęły egzekwować kary także od tych osób, które sprzedały samochody w latach ubiegłych, ale nie poinformowały starosty o tym fakcie

Pani Marika sprzedała samochód, wydawało jej się, że pamiętała o wszystkim. A jednak okazało się, że coś poszło nie tak: kilka dni temu dostała pismo od Starostwa Powiatowego z zawiadomieniem o wszczęciu postępowania administracyjnego, które – jak wynika z pisma – skończy się nałożeniem na nią kary finansowej.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Sypią się kary na sprzedających i kupujących. Wystarczy dzień spóźnienia

Jeśli ktoś przegapił wejście w życie nowych przepisów, to właściwie nie ma co mu się dziwić. Otóż zmiany w Kodeksie drogowym mówiące o karach za niedotrzymanie poszczególnych terminów wprowadzono ustawą z 7 lipca 2023 r. "o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości". To była tzw. wrzutka. Tak czy inaczej, nowe prawo już obowiązuje, a terminy, jakich trzeba przestrzegać pod groźbą kary, są następujące:

 • złożenie zawiadomienia o sprzedaży pojazdu – 30 dni
 • złożenie wniosku o rejestrację pojazdu nabytego na terytorium RP – 30 dni
 • złożenie wniosku o rejestrację pojazdu sprowadzonego z UE – 30 dni
 • złożenie wniosku o rejestrację pojazdu w przypadku przedsiębiorcy zajmującego się handlem pojazdami – 90 dni

Niezgłoszenie sprzedaży, niezarejestrowanie pojazdu – kary wynoszą od 250 zł do 2 tys. zł

W przypadku pani Mariki kara nie jest ekstremalnie wysoka, niemniej z pewnością przykra – brak zawiadomienia o sprzedaży samochodu (w jej przypadku chodzi o transakcję sprzed trzech lat!) wyceniono na 250 zł i jest to najniższa z kar przewidzianych w nowych przepisach. Cały katalog kar wygląda tak:

 • niezłożenie w ciągu 30 dni wniosku o rejestrację samochodu napytego przez osobę fizyczną (także w drodze spadku) – 500 zł
 • za niezłożenie w terminie 90 dni wniosku o rejestrację pojazdu przez przedsiębiorcę handlującego samochodami – 1000 zł
 • niezłożenie w ciągu 180 dni wniosku o rejestrację pojazdu kupionego przez osobę fizyczną – 1000 zł
 • niezłożenie w ciągu 180 dni wniosku o rejestrację pojazdu odziedziczonego – 2000 zł
 • niezawiadomienie w terminie o zbyciu pojazdu – 250 zł

Od stycznia 2024 r. nie zgłaszamy już nabycia pojazdu

Zgłoszenie nabycia i zbycia pojazdu Foto: Auto Świat
Zgłoszenie nabycia i zbycia pojazdu

Ważne: od 1 stycznia 2024 r. znikł obowiązek zgłaszania nabycia pojazdu – w zamian mamy obowiązek złożyć wniosek o jego rejestrację. Termin na złożenie wniosku wynosi – w przypadku osób fizycznych – 30 dni.

Jest jeden przypadek, w którym nie trzeba rejestrować kupionego samochodu

W jednej sytuacji rejestracja samochodu nabytego na terenie Polski jest nieobowiązkowa: jeśli przed upływem 30 dni dojdzie do jego sprzedaży lub zbycia w inny sposób. W takiej sytuacji pozostaje nam jedynie obowiązek zgłoszenia zbycia pojazdu.

Zbycie pojazdu można zgłosić przez internet

Nie trzeba osobiście fatygować się do urzędu: zawiadomienie o zbyciu pojazdu można złożyć pocztą albo – o wiele prościej – korzystając z rządowego serwisu "gov.pl". Wystarczy w wyszukiwarkę internetową wpisać hasło "zgłoszenie zbycia pojazdu".

Zgłoszenie zbycia pojazdu przez internet Foto: Auto Świat
Zgłoszenie zbycia pojazdu przez internet

Aby to zrobić, trzeba mieć profil zaufany albo np. aplikację mObywatel, a także należy dysponować skanem umowy sprzedaży czy darowizny pojazdu. Operację robi się, wykonując kolejne polecenia formularza – jest to bardzo proste i zajmuje dosłownie kilka minut.

PS. Pani Marika – jak twierdzi – zgłosiła sprzedaż pojazdu w terminie i nie zamierza zgodzić się na ukaranie jej karą administracyjną 250 zł. Jeśli jednak nie znajdzie potwierdzenia, że zgłosiła sprzedaż pojazdu, kary nie uniknie.