Nie od dzisiaj wiadomo, że jazda samochodem potrafi być nużąca, zwłaszcza gdy jedziemy autostradą lub drogą ekspresową. W trakcie pokonywania setek kilometrów nasza uwaga z czasem zaczyna coraz częściej odrywać się od tego, co dzieje się na drodze. Problem w tym, że jak na razie jeździmy samochodami, które jeszcze nie mogą bezpiecznie poruszać się bez naszego udziału.

Zamiast kierować, układał... kostkę Rubika

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że nie każdy kierowca podchodzi odpowiedzialnie do jazdy samochodem. Oczywiście najczęstszym zarzutem jest bezprawne korzystanie z telefonów komórkowych, ale też jedzenie czy nawet nakładanie makijażu. Tymczasem jak pokazuje nagranie z Hiszpanii, jeden z kierowców postanowił uprzyjemnić sobie jazdę układaniem... kostki Rubika.

Ten nieodpowiedzialny kierowca został nagrany przez policyjny helikopter. Jak widać na nagraniu, mężczyzna układający kostkę siedział za kierownicą Peugeota 307 SW, który co zrozumiałe, nie miał żadnych funkcji, które umożliwiałyby autonomiczną jazdę. Co gorsza, w czasie, gdy kierowca zajmuje się grą, samochód jedzie z prędkością 126 km/h.

Hiszpańska Generalna Dyrekcja Ruchu (Dirección General de Tráfico), która opublikowała nagranie, przypomina, że film co prawda nie jest nowy (pochodzi z 2019 r.), ale wciąż pozostaje aktualny. Hiszpanie podają, że rozproszenie uwagi jest przyczyną 32 proc. śmiertelnych wypadków drogowych.

Niestety, jak pokazują nagrania, przypadek sprzed kilku lat nie jest odosobniony i wciąż wielu kierowców zamiast prowadzeniem pojazdów zajmuje się zupełnie czymś innym.