Mowa o odcinku Barczewo - Biskupiec, który został wybudowany w 2010 r. Teraz ta ważna droga prowadząca z Olsztyna w kierunku Mrągowa i dalej do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich ponownie zostanie przebudowana, żeby ostatecznie stać się ekspresową "szesnastką".

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Na 18,2 km tej trasy powstanie druga jezdnia, przebudowane zostaną też okoliczne odcinki dróg na dwóch węzłach, a także wybudowane zostaną dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) i obwód utrzymania trasy.

Budowa drogi S16 Foto: GDDKiA
Budowa drogi S16

Droga S16 - kiedy ruszy budowa?

Jak podała GDDKiA, wykonawca będzie miał 39 miesięcy na wykonanie zadania, z wyłączeniem okresów zimowych. To oznacza, że kierowcy powinni móc korzystać z nowej trasy w połowie 2028 r. Do rozpoczęcia prac budowlanych niezbędne jest opracowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Dyrekcja zakłada, że potrwa to ok. 17 miesięcy.

Ponad 18-kilometrowy odcinek Barczewo - Biskupiec to tylko część planowanych prac drogowych w tym rejonie. Przedłuża się jednak procedura przetargowa dla ponad 11-kilometrowego odcinka S16 Olsztyn Wschód – Barczewo. Zgodnie z wyrokiem Krajowej Izby Odwoławczej ponownie weryfikowane są wszystkie oferty wykonawców.

W realizacji znajduje się z kolei odcinek Borki Wielkie – Mrągowo, który ma zostać ukończony w III kwartale tego roku, a w przygotowaniu jest odcinek Mrągowo – Ełk (trwa analiza pisma RDOŚ w sprawie przebiegu tej trasy w wariancie C).

Droga S16 - drogowy kręgosłup północno-wschodniej Polski

Trasa ekspresowa S16 docelowo połączy Ostródę, Iławę, Olsztyn, Mrągowo, Ełk, Augustów i Suwałki, stając się elementem transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). Będzie to najkrótsza droga tranzytowa pomiędzy Berlinem a państwami bałtyckimi.