Skrzyżowanie drogi wojewódzkiej 542 z drogą powiatową Filice — Niestoja w gminie Działdowo jest jednym z tych miejsc w powiecie działdowskim, w którym często dochodziło do niebezpiecznych zdarzeń. Ich przyczyną jednak wcale nie było złe oznakowanie, ale głównie beztroska kierowców i lekceważenie przez kierujących przepisów ruchu drogowego.

W związku z tym we wtorek 22 marca br. policjanci ruchu drogowego z Działdowa wspólnie z funkcjonariuszami z grupy Speed przeprowadzili akcję, której celem było podniesienie bezpieczeństwa na wspomnianym skrzyżowaniu. Wykorzystując policyjnego drona, mundurowi obserwowali zachowania kierujących. Tylko w ten jeden dzień w czasie trwania akcji 46 kierujących dało powody do zatrzymania przez policję. Wszyscy zignorowali znak "stop", nakazującego bezwzględne zatrzymanie się przed skrzyżowaniem, przy czym 39 kierowców zostało ukaranych mandatami, pozostali dostali pouczenia.

W tym samym dniu policjanci z drogówki w Działdowie zatrzymali w Narzymiu (gmina Iłowo-Osada) kierowcę jadącego BMW. Po zbadaniu kierującego alkomatem okazało się, że 34-latek miał ponad promil alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy i udaremnili dalszą jazdę. Teraz o losie kierowcy zdecyduje sąd. Z takimi samymi konsekwencjami musi liczyć się 45-latka, którą w poniedziałek 21 marca zatrzymali w miejscowości Koszelewy policjanci z Rybna. U jadącej rowerem kobiety badanie alkomatem wykazało niemal 2,5 promila.