Jak już informowaliśmy, w dniach 16-22 września prowadzona jest akcja pod nazwą "Roadpol Safety Days". W Polsce kulminacyjnym dniem jest 21 września. Tego dnia policjanci mają użyć wszystkich możliwych sił, aby kontrolować sytuację na drogach. Oo oznacza, że w ruch pójdą drony, a patrole policji będą używać mierników prędkości i wideorejestratorów.

Na celowniku najbardziej niebezpieczne miejsca

Mundurowi mają zamiar kontrolować miejsca, które są najbardziej niebezpieczne. Policjanci będą sprawdzać prędkość, trzeźwość, czy pasażerowie mają zapięte pasy i nie używają telefonu podczas jazdy. Kierowcy to jednak niejedyna grupa, która będzie sprawdzana. Patrole będą obserwować także pieszych, którzy nie powinni używać telefonu, przechodząc przez jezdnię, a także na przykład użytkowników hulajnóg. Dla tych dwóch grup zostały ostatnio zmienione przepisy, zatem są oni pod szczególną obserwacją.

Cała akcja jednak nie kończy się na karaniu uczestników dróg, ale ma mieć charakter edukacyjny. W wielu miastach odbywają się dzisiaj imprezy poświęcone bezpieczeństwu na drogach.

Marcin Prokop testuje elektrycznego Jaguara I-Pace

Bądźmy ostrożni każdego dnia

Policja apeluje do użytkowników dróg o zachowanie szczególnej ostrożności nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do panujących warunków drogowych. Nie przeceniajmy własnych umiejętności, a za kierownicę pod żadnym pozorem nie wsiadajmy nietrzeźwi. To czy jesteśmy bezpieczni w dużej mierze zależy od naszego zachowania na drodze. Przestrzegajmy więc obowiązujących przepisów i kierujmy się zdrowym rozsądkiem.

"Roadpol Safety Days", czyli zero ofiar śmiertelnych na drogach

"Roadpol Safety Days" to przedsięwzięcie Policji ruchu drogowego państw będących członkami ROADPOL oraz innych podmiotów z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego, ukierunkowane na dążenie do założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO - zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Akcja organizowana jest pod hasłem: Żyj i pozwól żyć innym.

Od początku 2021 r. w Polsce były tylko 4 dni bez śmierci na drogach. Niestety żaden z nich nie przypadł na okres wrześniowej akcji. Ostatni taki dzień był 19 maja, a do tej pory w tym roku były tylko 4 takie dni.