• Olej napędowy ze średnią ceną na poziomie 6,39 zł za litr osiągnął tegoroczny cenowy "dołek"
  • Za atrakcyjne można uznać także ceny innych paliw: benzyny 95 oraz – w szczególności – autogazu
  • Hurtowe ceny paliw są już jednak daleko "za dołkiem" – od kilkunastu dni pną się w górę, co za chwilę zobaczymy na stacjach.

To dobry moment na zatankowanie samochodu. Średnie ceny oleju napędowego na polskich stacjach to 6,39 zł za litr, tyle samo kosztuje benzyna 95, za litr autogazu zapłacimy 2,67 zł. To jednak ostatnia chwila na stosunkowo tanie tankowanie samochodu, bowiem od dwóch tygodni paliwa w hurcie drożeją i to wyraźnie.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Przeczytaj także: Dziś przez 3 godziny paliwo będzie tańsze o 50 gr/l. Ale tylko w jednej sieci stacji

Ceny paliw w hurcie gwałtownie rosną

Obniżkom cen na stacjach, które wynikają ze spadków cen hurtowych pod koniec ubiegłego i na początku tego miesiąca, towarzyszy zmiana trendu na rynku hurtowym. Najniższe ceny w hurcie odnotowano 5 czerwca. Od tego czasu olej napędowy w hurcie zdrożał o blisko 30 groszy na litrze, a benzyna o ok. 13 groszy na litrze. Wkrótce więc podwyżki zobaczymy także na stacjach.

Olej napędowy wyprzedzi benzynę?

Co nietypowe o tej porze roku, to wyższe (na razie tylko w hurcie) ceny diesla, które są obecnie o kilkanaście groszy na litrze wyższe od cen benzyny. Być może to pierwsze widoczne skutki udanych ataków wojsk Ukrainy na rosyjskie instalacje. Niby bowiem jest embargo na rosyjskie produkty ropopochodne, a jednak zmniejszenie ich podaży jest odczuwalne. To także efekt osłabiania się kursu złotego względem dolara oraz innych walut.