Kędzierzyn-Koźle doczekał się nowej obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 40. Drogowcy oddali do ruchu ponad 14 km trasy dofinansowanej ze środków UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 (do kontraktu o wartości 220 mln zł UE dołożyła ponad 207 mln zł).

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Nowy jednojezdniowy odcinek DK40 przebiega z dala od terenów zabudowanych. Został wytyczony na obszarze dwóch województw: opolskiego i śląskiego oraz trzech gmin (Kędzierzyn-Koźle, Ujazd i Rudziniec). Zawiera aż 18 obiektów inżynierskich takich jak mosty, wiadukty oraz duże i małe przejścia dla zwierząt.

Obwodnica miasta Kędzierzyn-Koźle w ciągu DK40
Obwodnica miasta Kędzierzyn-Koźle w ciągu DK40

Jeszcze niemal 180 km nowych dróg w tym roku

Obwodnica to nie jedyna inwestycja w woj. opolskim. W komunikacie GDDKiA czytamy – "Na etapie realizacji w systemie Projektuj i buduj są dwie obwodnice, Olesna w ciągu S11 i Praszki w ciągu DK45. Łączna długość tych trzech obwodnic wynosi około 50 km". Na nowe inwestycje kierowcy poczekają do przyszłego roku. GDDKiA planuje oddanie kolejnych obwodnic do ruchu już wiosną 2023 r.

Dyrekcja poinformowała o realizacji tegorocznych planów. "Do końca tego roku planujemy udostępnić jeszcze 12 odcinków o łącznej długości blisko 180 km" – wyjaśnił Tomasz Żuchowski, szef GDDKiA.