Choć w Polsce większość autostrad jest darmowa, to cały czas kierowcy muszą opłacać przejazd na odcinku A2 z Konina do Świecka, a także na A4 na odcinku od Katowic do Krakowa. Zmiany w opłatach dotyczą tej drugiej autostrady, gdzie operator Autostrada Małopolska zmienia zasady pobierania opłat od 16 stycznia 2024 r.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Koniec preferencyjnych stawek, ale jest szansa na oszczędności

Zostanie tam zniesiona preferencyjna stawka opłat za przejazd pojazdami kategorii 1 (pojazdami od dwóch osiach, ale innymi niż motocykle), promująca od 1 stycznia 2020 r. wykorzystanie płatności automatycznych (A4Go, Telepass i videotolling). Obecnie preferencyjna stawka opłaty wynosi 13 zł.

Od 16 stycznia 2024 r. stawką ta będzie wynosić 15 zł niezależnie od sposobu jej zapłaty. Oznacza to, że kierowcy, korzystający z aplikacji, by opłacić przejazd, już nie będą mieli niższej ceny.

Operator informuje przy tym, że ważność impulsów z aplikacji A4Go zakupione w opcji prepaid do 15 stycznia 2024 r. nie ulega zmianie i jest to 730 dni od daty zakupu. Nie trzeba także do nich dopłacać. Oznacza to, że kierowcy, którzy kupią z zapasem możliwość przejazdu, będą mogli jeszcze przez chwilę jeździć taniej.

Od 16 stycznia opłata za pakiet 20 impulsów, umożliwiających dwudziestokrotny przejazd odcinkiem A4 Katowice-Kraków pojazdami kategorii 1 (z wyłączeniem motocykli), wynosić będzie 300 zł.

Ładowanie formularza...