Kurs jazdy na autostradzie jest pierwszym tego typu programem w Polsce. Autostrada Wielkopolska informuje, że wzięcie w nim udziału już na etapie zdobywania prawa jazdy podnosi umiejętności kierowców w zakresie poruszania się po autostradach i trasach szybkiego ruchu. Ponadto skutecznie wypełnia lukę na rynku szkoleń, bo dróg szybkiego ruchu w Polsce przybywa, a szkolenie z jazdy po nich nie jest dziś obowiązkowym elementem kursu na prawo jazdy. Wielu kierowców po raz pierwszy ma okazję do pierwszej jazdy po autostradzie już po uzyskaniu uprawnień, nie mając przećwiczonych charakterystycznych dla takich dróg manewrów.

W ciągu dwóch miesięcy trwania programu Autostrada Wielkopolska zebrała przychylne recenzje ze strony instruktorów i właścicieli Ośrodków Szkolenia Kierowców. Szkolenia cieszą się także powodzeniem wśród kursantów.

"Szkolenie w warunkach podwyższonych prędkości jest niezbędne w celu przygotowania kursanta do bezpiecznej jazdy w ruchu drogowym. Autostrada Wielkopolska stworzyła unikalny w skali kraju projekt, do którego postanowiłem dołączyć. Do tej pory w trakcie szkolenia praktycznego korzystałem z dróg ekspresowych, lecz różnice są odczuwalne i zauważalne gołym okiem". – mówi Damian Badura, właściciel i instruktor Wyższej Szkoły Jazdy DB. "Praktykujemy manewry wyprzedzania, zmiany pasa ruchu, a także włączania się do ruchu. Kursant trenuje utrzymywanie bezpiecznych odległości od poprzedzających pojazdów, stopniowe zwalnianie przed zjazdami oraz bezpieczne i wyraźnie informowanie innych użytkowników drogi o planowanych manewrach. Nie obce są nam zagadnienia kultury jazdy, planowania podróży, znaczenia odpoczynku, przerw podczas przejazdu oraz parkowania. Zachęcam kolegów i koleżanki z branży do czynnego korzystania z programu Autostrady Wielkopolskiej podczas szkolenia kursantów. Wykształćmy razem nowe pokolenie kierowców, którzy będą poruszać się świadomie, bezpiecznie i pewnie po każdej europejskiej drodze".

Do wzięcia udziału w programie Autostrada Wielkopolska zaprosiła ośrodki z miast w województwach wielkopolskim i lubuskim, które sąsiadują z koncesyjną autostradą A2. Do 35 jednostek wciąż mogą dołączyć kolejne - za pośrednictwem platformy www.kursjazdynaautostradzie.pl.

Anna Ciamciak, rzecznik prasowy spółki Autostrada Wielkopolska S.A., tak mówi o programie: "W związku z dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony szkół nauki jazdy jak i kursantów, przedłużyliśmy czas na rejestrację Ośrodków Szkolenia Kierowców. Im więcej młodych kierowców będzie miało okazję przećwiczyć w praktyce jazdę po autostradzie pod okiem profesjonalnego instruktora, tym jazda po autostradach i trasach szybkiego ruchu będzie bezpieczniejsza. Drogą do tego celu jest wsparcie kierowców już na etapie przygotowywania się do egzaminu na prawo jazdy".

Osoby, które chcą odbyć kurs przygotowujący do egzaminu na prawo jazdy i w jego ramach zdobyć także praktyczną umiejętność poruszania się po autostradzie, mogą znaleźć na platformie również listę szkół współpracujących z Autostradą Wielkopolską. Termin rozpoczęcia jazd na autostradzie zależy od programu nauki realizowanego przez Ośrodek Szkolenia Kierowców. Pierwsza edycja Kursu jazdy na autostradzie potrwa do listopada 2021 r.