Wśród wszystkich nowych pojazdów, które pojawią się we flocie policji aż 100 to nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami. Pozostałe samochody są przeznaczone dla Ekip Techniki Drogowej i Ekologii. Będą one służyły m.in. do badania emisji spalin oraz hałasu. Pojazdy trafią do wybranych jednostek Policji na podstawie analizy potrzeb.

Policja będzie skuteczniej sprawdzała stan techniczny aut

Wyposażenie 53 nowych pojazdów będzie obejmowało m.in. analizator spalin, dymomierz, miernik przepuszczalności światła czy sonometr. Zły stan techniczny pojazdów jest jedną z przyczyn wypadków drogowych. Nowe samochody będą pozwalały eliminować auta, które nie spełniają norm technicznych i ekologicznych, a co za tym idzie, stwarzają zagrożenie dla innych.

Nowe nieoznakowane radiowozy to z kolei odpowiedź policji na rosnącą liczbę nowoczesnych i szybkich samochodów na polskich drogach. Dzięki nowym pojazdom wyposażonym w wideorejestratory, policjanci będą mogli jeszcze skuteczniej eliminować z ruchu kierowców, którzy m.in. nadmiernie przekraczają dopuszczalną prędkość. Wideorejestrator, który jest integralną częścią radiowozu, umożliwia m.in. ciągłą rejestrację zdarzeń w ruchu drogowym.

Widać poprawę w kwestii bezpieczeństwa

Jak powiedział gen. insp. Jarosław Szymczyk, w 2021 r. wyraźnie poprawiło się bezpieczeństwo na polskich drogach. W stosunku do 2020 r. liczba ofiar śmiertelnych spadła o 10 proc., natomiast porównując do roku 2019, spadek wynosi aż 25 proc.

Wpływ na bezpieczeństwo mają według policji zmiana przepisów drogowych dotyczących pieszych oraz kierujących. Do 12 stycznia 2022 r. zatrzymano 600 osób, które przekroczyły dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h. W zeszłym roku w tym samym czasie było to 1,6 tys. osób.