- Funkcjonariusze na terenie prywatnej posesji w gminie Nowa Wieś Lęborska ujawnili 62 wycofane z eksploatacji samochody, które były rozbierane na części. Znaleźli też i zabezpieczyli kilkadziesiąt kart pojazdów i dowodów rejestracyjnych, a także umowy sprzedaży pojazdów „in blanco”, czyli zawierające tylko podpis - relacjonują funkcjonariusze.

Podczas przeszukania nielegalnego składowiska, mundurowi natknęli się na siedem pojazdów, które nie miały opłaconej akcyzy. Mężczyzna, który wynajmował działkę nie posiadał zezwolenia na prowadzenie działalności dot. demontażu i utylizacji pojazdów, a miejsce do tego wykorzystywał nie były przygotowane. W efekcie mogło dojść do skażenia gleby i wody płynami eksploatacyjnymi. Akcja została przeprowadzona wspólnymi siłami pomorskiej policji, celników oraz funkcjonariusz inspektoratu ochrony środowiska.

Dwóch zatrzymanych

- W trakcie przeszukania właściciela posesji znaleziono środki odurzające - susz marihuany. Policjanci zatrzymali dwie osoby oraz zabezpieczyli na miejscu ślady i dowody, które będą szczegółowo sprawdzane i analizowane w trakcie prowadzonego postępowania - dodają funkcjonariusze.

Policjanci znaleźli 62 samochody w trakcie rozbiórki i zabezpieczyli kilkadziesiąt kart pojazdów, Foto: www.pomorska.policja.gov.pl
Policjanci znaleźli 62 samochody w trakcie rozbiórki i zabezpieczyli kilkadziesiąt kart pojazdów,

Jak przypominają policjanci, składowanie, usuwanie lub przerabianie odpadów w sposób zagrażający środowisku jest zagrożone karą pięciu lat pozbawienia wolności i karą administracyjną w wysokości od 15 do 500 tys. zł.

Rekord - 71 tys. skradzionych aut

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez portal samar.pl, tylko w ubiegłym roku w Polsce wyrejestrowano z powodu kradzieży prawie 7 tys. pojazdów osobowych i dostawczych o masie całkowitej do 3,5 t. Dane pokazują, że w ostatnich trzech latach liczby dotyczące kradzieży były bardzo zbliżone: w 2018 - 6 844 szt., w 2019 - 6 978 szt. Możemy zatem mówić o "stabilizacji" w tym zakresie. Rekordową liczbę kradzieży odnotowano w 1999 r. - ponad 71 tys. aut. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w kraju zarejestrowanych jest ok. 21 mln aut.