Co prawda do Sejmu trafił już projekt nowelizacji tzw. ustawy covidowej, w którym zakłada się m.in. wydłużenie czasu na rejestrację auta i zgłoszenie jego zbycia do 60 dni, ale jak dowiedzieliśmy się w wydziałach komunikacji nikt jeszcze nic o tym nie wie poza tym, że przepisy wejdą w życie 21 dni od momentu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że kupujących i zbywających nadal obowiązuje okres 30-dniowy. Wyjątek stanowią sytuację, w której auto zakupione zostało do 31 grudnia 2020 r. - w tych przypadkach na zgłoszenie nadal jest aż 180 dni.

O ile rejestracja w tym czasie w niektórych urzędach fizycznie jest niemożliwa (nie da się nadal tego załatwić w pełni online), to już zgłoszenie zbycia pojazdu jest dość prostą formalnością, którą da się załatwić w pełni zdalnie. Warto o tym pomyśleć, bo w tym przypadku od nałożonej przez starostę kary trudniej będzie wykręcić się zbyt długimi kolejkami do urzędu.

Ze statystyk wynika, że z tej formy zgłaszania zbycia pojazdu korzysta coraz więcej osób. Resort cyfryzacji pochwalił się, że od 15 stycznia 2020 r. (od dnia, w którym uruchomiono nową wersję e-usługi) do 17 maja 2021 r. skorzystano z niej ponad milion razy! Najwięcej w ubiegłym miesiącu – dokładnie 100 368 razy.

Instrukcja, jak zgłosić sprzedaż auta online

Na początek trzeba zaznaczyć, że niezbędny jest do tego profil zaufany. Można go założyć także przez internet na stronie gov.pl. Sama procedura jest dość prosta i intuicyjna. Niezbędne będą też dokumenty, w tym umowa kupna-sprzedaży lub faktura (a dokładnie skan lub zdjęcie tego dokumentu), dane pojazdu, którego nabycie lub zbycie chcemy zgłosić (markę, typ - jeśli jest podany, model, numer vin, dotychczasowy numer rejestracyjny), oraz dane zbywcy i nabywcy pojazdu.

Mając już to wszystko, można siadać do komputera. Zbycie pojazdu zgłasza się przez stronę goc.pl, w zakładce „Kierowcy i pojazdy”. Poniżej prezentujemy instrukcję, jak to zrobić krok po korku.

Krok 1: wejdź na stronę gov.pl i profilem zaufanym zaloguj się do konta "Mój Gov" (prawy górny róg ekranu).

Krok 2: po zalogowaniu wybierz sekcję "Usługi dla obywatela" (w pasku z lewej strony), a w niej kategorię "Kierowcy i pojazdy" (trzecia od góry). Po rozwinięciu się spisu e-usług wybierz i kliknij w "Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online)".

Krok 3: System poprosi o odpowiedź na pytanie, co chcesz zgłosić – zbycie czy nabycie pojazdu? W zależności od odpowiedzi przekieruje bezpośrednio do odpowiedniej e-usługi. Kliknij przycisk "Wyślij zgłoszenie".

Krok 4: Wpisz dane pojazdu i dołącz skan dokumentu, który potwierdza zbycie lub nabycie pojazdu.

Krok 5: Sprawdź lub uzupełnij swoje dane.

Krok 6: Podaj dane zbywcy lub nabywcy.

Krok 7: Zaadresuj formularz zawiadomienia. Twoje zgłoszenie powinno trafić do wydziału komunikacji urzędu, w którym zarejestrowany jest pojazd. Może to być starostwo powiatowe, urząd miasta (jeśli pojazd jest zarejestrowany w mieście na prawach powiatu) lub urząd dzielnicy (jeśli pojazd jest zarejestrowany w Warszawie).

Krok 8: Sprawdź formularz zawiadomienia, podpisz profilem zaufanymi i wyślij. Wyświetli się komunikat, że zawiadomienie zostało wysłane. Na swoją skrzynkę na koncie "Mój Gov" dostaniesz urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP). Uwaga! To jedyny dokument potwierdzający złożenie zawiadomienia.

W zasadzie to koniec – zgłoszenie zostanie zarejestrowane od razu, gdy pismo trafi do urzędu.