Co to jest VIN?

VIN (ang. Vehicle Identification Numer) to numer identyfikacyjny pojazdu. VIN jest indywidualny dla każdego pojazdu – tak jak numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności w przypadku ludzi. Producenci przyznają go tuż po produkcji, raz, na całe „życie” auta. W Polsce symbol identyfikacyjny pojazdu nazywamy potocznie numerem nadwozia. Co istotne, kompozycja numeru VIN w latach 80. została ustandaryzowana na całym świecie, czyli wszędzie składa się z tych samych elementów. Jest to swoiste zabezpieczenie przed możliwością fałszowania tego numeru w razie kradzieży auta.

Jak odczytywać numer VIN?

W każdym kraju symbol ten składa się z 17 znaków: ciągu liter i cyfr, ale bez I, O oraz Q (celem uniknięcia pomyłek: litery I z cyfrą 1, a także O i Q z zerem). Pomimo stosowania identycznej długości numeru VIN występują dwie metody jego zapisu. W większości państw obowiązuje norma ISO-3779, ale na terenie Ameryki Północnej jest używana jej nieco surowsza wersja. Norma ta obejmuje trzy sekcje, z której każda określa inne dane samochodu.

Sprawdź za darmo numer VIN!

Pierwszą jest WMI, czyli World Manufacturer Identifier (światowy identyfikator producenta). Zawsze składa się z trzech liter i informuje o miejscu produkcji (pierwszy znak) oraz jego nazwie (dwa ostatnie symbole). Kolejna część numeru VIN to VDSVehicle Descriptor Section (sekcja deskryptora pojazdu). Obejmuje pozycje od 4 do 9. Oznacza typ pojazdu, np. rodzaj nadwozia. W Ameryce Północnej dziewiąty znak został poświęcony cyfrze kontrolnej i na tym polega różnica między ISO-3779.

Ostatnie symbole (od 10 do 17) to Vehicle Identifier Section, czyli VIS: sekcja identyfikacji pojazdu. Zawiera bardziej szczegółowe informacje o pojeździe związane z jego wyposażeniem, takie jak dane dotyczące rodzaju napędu lub zamontowanego silnika. Bywa jednak, że ta część numeru VIN jest traktowana jako numer porządkowy pojazdów opuszczających produkcję. Oczywiście w każdym przypadku symbol ten będzie unikalny.

Sprawdź za darmo numer VIN!

Gdzie znaleźć VIN samochodu?

Chcąc uzyskać VIN swojego własnego auta, wystarczy zajrzeć do dowodu rejestracyjnego. Numer znajdziemy na pierwszej stronie rozłożonego dokumentu, konkretnie pod pozycją E. Jeżeli akurat nie mamy dostępu do dowodu, możemy też go sprawdzić w karcie pojazdu lub na polisie OC. W przypadku braku jakichkolwiek dokumentów auta celem odnalezienia nr VIN musimy podejść do samochodu. Gdzie dokładnie widnieje?

Producenci wybijają numer nadwozia w różnych miejscach produkowanych aut, tym samym jego dokładna lokalizacja będzie uzależniona od marki oraz modelu. Należy więc przejrzeć wszystkie najpopularniejsze punkty. W pierwszej kolejności zerknijmy, czy na szybie czołowej znajduje się naklejka z numerem VIN. Następnie można poszukać tabliczki znamionowej (na podszybiu od strony kierowcy) albo zweryfikować, czy symbol nie został wybity na którymś z elementów nadwozia. Najczęściej jest to rama, wzmocnienie czołowe, prawe nadkole albo lewy słupek boczny.

Większy problem stanowi uzyskanie numeru VIN samochodu należącego do osoby trzeciej, oczywiście, gdy nie mamy dostępu do dokumentów ani pojazdu. Takie sytuacje mają miejsce przede wszystkim podczas zakupu używanego auta. Uzyskanie tegoż symbolu np. po samym nr rejestracyjnym jest niestety niemożliwe. Jedyną opcją, by poznać nr nadwozia obcego samochodu, będzie poproszenie sprzedawcy o jego udostępnienie.

Po co weryfikuje się VIN pojazdu? Gdzie sprawdzić VIN auta?

Zawsze przed kupnem używanego auta, czy od znajomego, czy z internetowego ogłoszenia, powinniśmy sprawdzać numer VIN w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Warto to robić ze względu na ilość możliwych do uzyskania informacji o danym egzemplarzu. Na podstawie numeru nadwozia dowiemy się, czy auto nie zostało zgłoszone jako kradzione, brało udział w wypadku komunikacyjnym, ma aktualne badania techniczne oraz polisę OC, a także poznamy ostatni stan licznika zarejestrowany przez stację kontroli pojazdów.

Sprawdź za darmo numer VIN!

Pamiętajmy, by ufać wyłącznie numerowi VIN ze zdjęcia symbolu wybitego na nadwoziu albo tabliczce znamionowej. Kopia dowodu rejestracyjnego nie będzie wystarczająca, bo w przypadku handlu kradzionymi autami przestępcy fałszują dokumenty. Równie istotna jest oczywiście odpowiedź na pytanie, gdzie sprawdzić VIN? Celem uzyskania darmowego raportu na temat interesującego nas auta, musimy odwiedzić stronę internetową historiapojazdu.gov.pl i wypełnić formularz. Cały proces jest bardzo prosty, z całą pewnością warto więc korzystać z tej opcji.