Zdarzenie miało miejsce 28 lipca 2022 r. w trakcie kontroli ciężarówek wyjeżdżających z Polski przez drogowe przejście graniczne w Korczowej. Strażnik graniczny kontrolował legalność pochodzenia zestawu ciężarowego, kierowanego przez obywatela Ukrainy. Funkcjonariusz zwrócił uwagę na nieprawidłowości w oznaczeniach cysterny. Do kontroli Straż Graniczna wykorzystała także nowoczesne urządzenie do weryfikacji autentyczności oznaczeń VIN, które jednoznacznie potwierdziło ingerencję w polu numerowym na ramie naczepy. Ponadto cysterna nie miała tabliczki znamionowej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo

Naczepa o szacunkowej wartości 80 tys. złotych została zatrzymana i zostanie poddana szczegółowej analizie. Specjaliści straży granicznej ustalą rzeczywiste numery identyfikacyjne i źródło pochodzenia cysterny. Kierowcę przesłuchano w charakterze świadka.

W tym roku funkcjonariusze Straży Granicznej z Podkarpacia zatrzymali już ponad 70 pojazdów różnego typu pochodzących z przestępstwa. Ich łączna szacunkowa wartość przekracza 4 mln zł.