Akcyza na samochody spalinowe wynosi obecnie 3,1 proc. na auta z silnikami do 2 litrów oraz 18,6 proc. w przypadku pojazdów z jednostkami napędowymi o większej pojemności skokowej. Nowe przepisy dotyczą samochodów hybrydowych nieładowanych z zewnętrznej sieci i obniżają stawki akcyzy o połowę, a zatem odpowiednio do 1,55 proc. i 9,3 proc.

Podatek akcyzowy jest liczony od ceny zakupu przez importera, a zatem obejmuje cenę hurtową producenta oraz cło, nie jest natomiast naliczany od kosztów dystrybucji i marży oraz podatku VAT. Z tego powodu wpływ obniżki akcyzy na cenę detaliczną auta jest nieco mniejszy i wynosi odpowiednio 1,5 proc. oraz 7,3 proc.

W związku z nowymi regulacjami Toyota wprowadziła do oferty swoich modeli hybrydowych specjalny EkoBonus. Obniżka na modele Yaris Hybrid, Corolla Hybrid oraz Toyota C-HR Hybrid dotyczy samochodów z rocznika 2020 i wynosi 1,5 proc. natomiast RAV4 i Camry 2020 z napędem hybrydowym w skład którego wchodzi benzynowy 2,5-litrowy silnik są teraz tańsze o 7,3 proc. To sprawiło, że obniżki na RAV4 Hybrid z rocznika 2020 sięgają 14 000 zł.