Na liście zmian, jakie przewidują nowe przepisy jest ta, dzięki której w końcu będzie można jeździć samochodem, pozostawiając prawo jazdy w domu. W tej chwili za brak tego dokumentu przy sobie możemy dostać mandat w wysokości 50 zł. Już jesienią 2018 roku minister cyfryzacji Marek Zagórski zapowiadał wprowadzenie takiej zmiany.

Według rządzących, teraz nowe przepisy mogą wejść w życie, bo w rządowej bazie znajdują się już informacje o uprawnieniach zdobytych przez konkretną osobę, a dostęp do tych danych ma wgląd także policja. Przypomnijmy, że już od 1 października podobne regulacje wprowadzono w stosunku do dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC – nie trzeba już ich mieć przy sobie podczas prowadzenia samochodu.

Kierowcy z radością przyjmą zmiany, jakie planuje się wprowadzić w przypadku rejestracji samochodów. Ministerstwo Infrastruktury proponuje, żeby po kupieniu używanego pojazdu nie było konieczności zmiany tablic rejestracyjnych przez nowego właściciela. Oczywiście dotyczy to wyłącznie aut, które wcześniej były już wprowadzone do polskiej ewidencji. Starosta wydawałby właścicielowi pojazdu jedynie decyzję o przerejestrowaniu go oraz dowód rejestracyjny, a także dokonywał legalizacji dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Ustawodawcy planują również rezygnację z nalepki kontrolnej, umieszczanej w prawym dolnym rogu przedniej szyby.

Będzie taniej

Zmiany dotyczące rejestracji pojazdów nie tylko uproszczą procedury, lecz także pozwolą kierowcom zaoszczędzić pieniądze. W tej chwili za przerejestrowanie auta trzeba zapłacić w sumie 99,50 zł, czyli 80 zł za wydanie nowych tablic rejestracyjnych oraz 18,50 zł za wydanie nalepki kontrolnej i 1 zł opłaty ewidencyjnej.

W planach jest jeszcze zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu podczas jego pierwszej rejestracji. Ustawodawcy argumentują, że po wprowadzeniu CEPIK-u 2.0 nie jest to konieczne, bowiem historię pojazdu można po prostu sprawdzić w centralnej ewidencji pojazdów. Mogą to przy tym zrobić nie tylko organy rejestrujące pojazdy, podatkowe, zakłady ubezpieczeń i kontroli ruchu drogowego, lecz także właściciele pojazdów, za pośrednictwem portalu obywatel.gov.pl.