• Na drogach pojawi się żółte oznakowanie - to wojskowe znaki klasyfikacji obciążenia dla pojazdów kołowych oraz gąsienicowych.
  • Charakterystyczne żółte znaki zamontowano na wybranych mostach w ramach dróg krajowych
  • Wzmożony ruch wokół poligonów związany jest z przygotowaniami do manewrów Dragon-21
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

W Polsce trwają przygotowania do jednych z największych manewrów wojskowych. W ramach ćwiczeń Dragon-21 (zaplanowane na okres od 2 do 18 czerwca 2021 r.) wojsko przewiezie na poligony sporo ciężkiego sprzętu (strzelanie odbędzie się na poligonach w Nowej Dębie i Orzyszu). Na drogach pojawią się zatem kolumny transportowe pilotowane nie tylko przez funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej, ale także przez policjantów.

Pierwsze transporty rozpoczęły się już pod koniec maja. Na wzmożony ruch wojskowych kolumn (nie tylko w ciągu dnia, ale także i w nocy) trzeba się szczególnie przygotować we wschodniej części kraju. Wojskowi apelują przy tym do kierowców o rozwagę i przypominają, by nie wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe. Rzecznik prasowy 18 dywizji cytowany przez PAP wyjaśnia, że kolumna może liczyć do 20 pojazdów a pojazdy nie są uprzywilejowane (chyba, że pojazdy na początku i końcu kolumny mają włączoną sygnalizację).

Zwiększona aktywność wojska na kluczowych trasach oznacza jeszcze kolejne zmiany dla kierowców. Na drogach pojawi się bowiem charakterystyczne oznakowanie. Na wybranych mostach w ramach dróg krajowych będzie można zobaczyć niewielkie żółte tablice, które stanowią dodatkowe oznakowanie dla kierowców pojazdów wojskowych. To nic innego jak wojskowe znaki klasyfikacji obciążenia dla pojazdów kołowych oraz gąsienicowych.