Mistral to system przeciwlotniczych pocisków rakietowych krótkiego zasięgu. Został on opracowany w 1974 r. przez Francuzów. Jego produkcja rozpoczęła się jednak w 1988 r. i trafił on na wyposażenie 25 armii świata, w tym Norwegów. Teraz oni przekazali ponad 100 sztuk tej broni dla Ukraińców. Norwegowie i tak powoli będą wymieniać tę broń na nowocześniejszą.

Pociski mają 186 cm długości i rozpędzają się do prędkości 2,5 Macha. Ich kaliber wynosi 90 mm, zasięg natomiast to około 6 km. Rakiety te wykorzystują podczerwień do naprowadzania, czyli lecą w kierunku źródła ciepła. Niemal 3-kilogramowa głowica, która jest wypełniona wolframowymi kulkami, wybucha po uderzeniu w celu lub w jego pobliżu, gdy czujnik laserowy wykryje obiekt. Mistral stworzony został do likwidowania obiektów latających od dronów do samolotów.

Niestety masa całego systemu, powoduje, że w przeciwieństwie do innej broni przeciwlotniczej takiej jak Stinger, Mistrale muszą być najpierw rozstawione na stabilnym gruncie. Z tego powodu osadzono je na Fiatach Fullbackach, które są pickupami. Auta są nowe i zostały ufundowane przez fundację Come Back Alive, która pomaga Ukrainie od 2014 r., kiedy Rosja anektowała Krym.

Fiat Fullback z pewnością nie został stworzony z myślą o przewożeniu broni, a producent reklamuje to auto bardziej jako samochód przyjazny rodzinie z aktywnym trybem życia. Ukraińcy jednak potrzebują dość prostych samochodów, które w razie awarii da się łatwo naprawić. Najwyraźniej pickup od Fiata spełnia te wymagania.