Ministerstwo Infrastruktury przygotowało nowelizację przepisów dotyczących szkoleń i egzaminów na prawo jazdy. Zmiany mają ustanowić porządek podczas egzaminów i wprowadzić ułatwienia dla osób zdających prawo jazdy na kategorię AM.

Egzamin jak wizyta u lekarza

Propozycja resortu infrastruktury zakłada, że egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy będzie się rozpoczynał dokładnie o godzinie wskazanej przez WORD. Ministerstwo tłumaczy, że dotychczas kandydaci musieli zbyt długo czekać na egzamin, co powodowało większy stres i niejednokrotnie negatywnie wpływało na wynik egzaminu.

Limit 8 egzaminów dziennie

Nowelizacja przepisów przewiduje też ograniczenie pracy egzaminatorów – już niebawem pracownicy WORD-ów będą mogli przeprowadzać maksymalnie 8 egzaminów praktycznych w zakresie prawa jazdy kat. B w ciągu dnia oraz nie więcej niż jeden egzamin praktyczny na godzinę. Zmiany te mają wyeliminować limity, jakie dotychczas narzucali egzaminatorom dyrektorzy WORD-ów.

Egzamin na kategorię AM dla niepełnosprawnych

Kategoria AM uprawnia do kierowania zarówno motorowerami, jak i czterokołowcami, ale aktualnie egzamin odbywa się wyłącznie na motorowerze, co dla osób z niesprawnościami często stanowi to barierę nie do pokonania. Niebawem ma się to zmienić – egzamin na kategorię AM będzie można zdawać także na czterokołowcu.

Mniej formalności dla instruktorów i egzaminatorów

Nowelizacja przewiduje także uproszczenie procedur dla egzaminatorów, instruktorów i wykładowców ze szkół nauki jazdy. Po wejściu w życie nowych przepisów nie będą oni już musieli używać na dokumentach pieczęci – wystarczy podpis (imię i nazwisko) oraz nr uprawnień.

Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2019 r. Wyjątkiem będą zmiany dotyczące pracy egzaminatora i wyznaczania godzin egzaminu, które ze względu na konieczność dostosowania się WORD-ów do nowych zasad, zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.