Oszustwo kosztowało seniorkę fortunę

Do zdarzenia doszło, gdy 76-latka z Ełku odebrała telefon od oszusta podającego się za jej syna. W przejętym głosem opowiedział on o rzekomym wypadku, w którym potrącił kobietę w ciąży. Następnie, drugi oszust, podający się za adwokata, przekonał kobietę o konieczności zapłacenia wysokiej kaucji, aby jej syn uniknął więzienia. Seniorka, chcąc pomóc, przekazała kurierowi wszystkie swoje oszczędności.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Jak działają oszuści? Mechanizm wyłudzenia

Oszuści stosują różne metody manipulacji, aby wyłudzić pieniądze od seniorów. W tym przypadku wykorzystali technikę na wypadek, wzbudzając litość i poczucie pilnej potrzeby pomocy. Policja przypomina, że prawdziwi funkcjonariusze, prokuratorzy czy adwokaci nigdy nie żądają pieniędzy w takiej formie. Ważne jest, aby seniorzy byli świadomi takich oszustw i zawsze weryfikowali informacje z wiarygodnych źródeł.

Ochrona seniorów przed oszustami

Aby zapobiec podobnym sytuacjom, niezbędne jest informowanie i edukowanie seniorów o metodach działania oszustów. Rozmowy z seniorami na temat potencjalnych zagrożeń i przestępczych technik mogą znacząco zwiększyć ich bezpieczeństwo. Kampania społeczna na rzecz bezpieczeństwa seniorów, dostępna na stronie internetowej https://znamtenumery.pl/, oferuje cenne wskazówki i materiały edukacyjne.

Tekst powstał na podstawie komunikatu policji z dnia: 18.04.2024, Komenda Powiatowa Policji w Ełku.