Inspektorzy ITD z oddziału w Gorzowie Wielkopolskim w poniedziałek 15 kwietnia 2024 r. podeszli nieco inaczej do pełnionej przez nich służby. Jak zazwyczaj ustawili się przy drogach tranzytowych (autostrada A2 i trasa S3) i przeprowadzali wyrywkową kontrolę, ale od stanu technicznego ciężarówek ważniejszy był dla nich stan kierowców. Nie wszystkie osoby przeszły badania pozytywnie.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

Inspektorzy ITD w jeden dzień przebadali 450 kierowców

Policjanci pewnie nazwaliby tę akcję "trzeźwym poniedziałkiem", bo działania lubuskich funkcjonariuszy polegały na masowych kontrolach trzeźwości. Przez dwa rozstawione "punkty pomiarowe" (w okolicach Rzepina i Skwierzyny) przewinęło się tego dnia blisko 450 kierowców ciężarówek, busów oraz autobusów. Wynik? Rewelacyjny – zaledwie 0,04 promila kierowców nie mogło kontynuować jazdy!

Lubuski oddział ITD przeprowadził masowe kontrole trzeźwości Foto: ITD
Lubuski oddział ITD przeprowadził masowe kontrole trzeźwości

Inspektorzy ITD opisują dokładnie jedyne dwa przypadki, w których musieli zainterweniować i uniemożliwić zatrzymanym kierowcom dalszej jazdy. Prawdopodobnie te osoby spożywały alkohol dzień wcześniej i przeszacowały swój metabolizm:

– przekazała lubuska ITD.

Kierowca ciężarówki zaskoczył inspektorów ITD dokumentem

Na tym właściwie można byłoby zakończyć informację o kontrolach przeprowadzonych przez oddział ITD z Gorzowa Wielkopolskiego, ale jest jeszcze jedna ciekawostka. Otóż wspomnianemu kierowcy ciężarówki zdarzyło się już jeździć po alkoholu, przez co stracił polskie prawo jazdy. W trakcie kontroli wylegitymował się więc... czeskim dokumentem.

Tylko dwóch kierowców nie mogło kontynuować jazdy Foto: ITD
Tylko dwóch kierowców nie mogło kontynuować jazdy

Obaj kierowcy zostali przekazani policji. Incydent ten jest przypomnieniem o konsekwencjach, jakie niesie za sobą jazda pod wpływem alkoholu, a także o konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego.