W zależności od oznakowania ronda sygnalizator albo "należy się", albo nie. Zależy to także od kierunku, w jakim jedziemy.

  • Używanie kierunkowskazów przed zjazdem z ronda ma oparcie w przepisach
  • W zależności od znaków poziomych zamiar opuszczenia skrzyżowania o ruchu okrężnym albo trzeba sygnalizować, albo nie należy tego robić

Nie ma żadnych przepisów mówiących o tym, jak należy używać kierunkowskazów na rondzie. Są przepisy ogólne mówiące o obowiązku używania kierunkowskazów, które trzeba dopasować do konkretnej sytuacji.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Co mówią przepisy o używaniu kierunkowskazów?

Przepis brzmi:

A zatem:

  • kierunkowskazu należy używać "zawczasu i wyraźnie" – inaczej mówiąc, nie wystarczy sygnalizowanie skrętu (każdy widzi, że skręcamy) – sygnalizować należy zamiar skrętu;
  • kierunkowskazem sygnalizujemy zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu; w tej sytuacji logiczne jest, że jeśli nie zmieniamy pasa ruchu i nie skręcamy, użycie kierunkowskazu jest zbędne

Po co prawy kierunkowskaz przed zjazdem z ronda?

Rondo Foto: Wojciech Denisiuk / Auto Świat
Rondo

Na wielu skrzyżowaniach o ruchu okrężnym, zapewne na większości z nich, pasy ruchu poprowadzone są wokół wyspy. W takim wypadku, ilekroć zjeżdżamy z ronda – praktycznie bez względu na to, czy na rondzie jedziemy w prawo, na wprost, w lewo czy też zawracamy – opuszczając rondo, zmieniamy pas ruchu (opuszczamy pas biegnący wokół wyspy). Dlatego zamiar zjazdu z ronda sygnalizujemy zazwyczaj prawym kierunkowskazem.

Na rondzie należy zwracać uwagę na oznakowanie poziome

Na niektórych skrzyżowaniach pasy ruchu przecinają się w pobliżu wyspy Foto: Maciej Brzeziński / Auto Świat
Na niektórych skrzyżowaniach pasy ruchu przecinają się w pobliżu wyspy

Jednak na wielu rondach, zwłaszcza większych, oznakowanie poziome jest inne niż "domyślne": pasy ruchu nie prowadzą wokół wyspy, ale przecinają się pod kątem prostym w jej pobliżu. Jadąc na wprost przez takie rondo, nie zmieniamy ani kierunku jazdy, ani pasa ruchu. W takiej sytuacji zamiaru opuszczenia skrzyżowanie nie musimy sygnalizować za pomocą kierunkowskazu. Użycie kierunkowskazu byłoby w takiej sytuacji błędem.

Na niektórych skrzyżowaniach jest obowiązek używania lewego kierunkowskazu

O ile w sytuacji, gdy pas ruchu biegnie wokół wyspy, użycie lewego kierunkowskazu do zasygnalizowania zamiaru skrętu w lewo na rondzie jest zbędne, a przynajmniej dyskusyjne, sytuacja wygląda inaczej, gdy pasy ruchu nie biegną wokół ronda, lecz przecinają się pod kątem prostym. W takiej sytuacji, skręcając w lewo, ewidentnie zmieniamy kierunek jazdy – powinniśmy użyć lewego kierunkowskazu. Ale już, zjeżdżając z ronda – nie.

I jeszcze jedna ważna rzecz: jeśli na rondzie zamierzamy skręcić w prawo, bez względu na oznakowanie poziome taki zamiar powinniśmy sygnalizować.

Oznakowanie poziome ma na rondach szczególne znaczenie

Ronda są różne i nie ma uniwersalnej recepty, jak je przejechać. Znak C-12 "ruch okrężny" mówi jedynie o tym, że ruch odbywa się wokół wyspy; towarzyszący mu znak "ustąp pierwszeństwa" oznacza, że wjeżdżając na takie skrzyżowanie, ustępujemy pierwszeństwa tym pojazdom, które już na nim są. O tym, jak używać kierunkowskazów na takim skrzyżowaniu, najwięcej mówią znaki poziome (one też w wielu wypadkach decydują o pierwszeństwie jazdy). No i, oczywiście, znaczenie ma kierunek, w jakim jedziemy.

Znak drogowy C-12 "ruch okrężny" Foto: Auto Świat
Znak drogowy C-12 "ruch okrężny"