• Brak miejsca na nowe pieczątki w dowodzie rejestracyjnym nie przeszkadza w wybraniu się na badania okresowe pojazdu
  • Pomimo wirtualnej bazy danych (Cyfrowa Ewidencja Pojazdów) w niektórych sytuacjach fizyczny dowód rejestracyjny jest wciąż potrzebny
  • Jeśli chcesz wyrobić nowy dowód rejestracyjny, możesz zgłosić się do dowolnego wydziału komunikacji. Nie musi to być urząd właściwy dla miejsca zameldowania

Od kiedy to możliwe, wielu Polaków zostawiło w domach dowody rejestracyjne swoich pojazdów. Kierowcy zazwyczaj przypominają sobie o fizycznym dokumencie dopiero wtedy, gdy muszą pojechać na badania okresowe do stacji kontroli pojazdów. Niektórych zastaje wówczas nieprzyjemna niespodzianka – skończyło się miejsce na pieczątki! Na szczęście, nie trzeba już czekać na wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego.

Badanie okresowe pojazdu Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat
Badanie okresowe pojazdu

Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym – co dalej?

Kiedyś w takiej sytuacji należało wybrać się ze starym dowodem, kartą pojazdu i potwierdzeniem zawarcia polisy OC do wydziału komunikacji, uiścić opłatę w wysokości 54 zł i 50 gr i złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego, a potem czekać nawet przez siedem dni roboczych, choć często gotowy dokument docierał do urzędu wcześniej. Od 4 grudnia 2020 r. nowy dowód rejestracyjny trzeba wyrobić tylko, jeśli:

  • straciłeś dokument (w wyniku kradzieży lub zagubienia)
  • dokument został uszkodzony i stał się nieczytelny
  • zmieniły się twoje dane osobowe i adresowe.
Dokument wciąż trzeba wymienić np. po zmianie danych adresowych Foto: Auto Świat
Dokument wciąż trzeba wymienić np. po zmianie danych adresowych

Jeżeli jednak w dowodzie rejestracyjnym po prostu zabrakło miejsca na nowe pieczątki z badań okresowych, nie trzeba ani stawiać się w urzędzie, ani ponosić kosztów. Jest to możliwe dzięki temu, że diagnosta ze stacji kontroli pojazdów zamiast tradycyjnej pieczątki wyda po przeglądzie zaświadczenie o wyniku przeprowadzonego badania technicznego. Oczywiście, wprowadzi też rezultat do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP), gdzie można łatwo sprawdzić termin następnej kontroli.

Zobacz: Przez te usterki samochód nie zaliczy przeglądu technicznego

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Kiedy trzeba mieć nowy dowód rejestracyjny?

A co w przypadku zagranicznych wakacji? Albo sprzedaży pojazdu? W tych sytuacjach także wystarczy zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym wystawione przez diagnostę. W obu przypadkach niezbędny jest jednak fizyczny dowód rejestracyjny, który można okazać zagranicznym funkcjonariuszom (to samo dotyczy prawa jazdy!) albo przekazać nowemu właścicielowi pojazdu.

Sprawdź: Wchodzi nowy wzór dowodów rejestracyjnych. Co ze starymi dokumentami?

Jeśli mimo wszystko ktoś chce wyrobić nowy dokument, by móc dalej kolekcjonować pieczątki, ma do tego prawo. Wówczas obowiązuje go stara procedura, czyli złożenie wniosku w urzędzie, uiszczenie opłaty i zaczekanie na gotowy dowód rejestracyjny. Warto pamiętać, że tak samo jak w przypadku dowodu osobistego czy paszportu nie musi to być urząd właściwy dla miejsca zameldowania lub zamieszkania właściciela samochodu.