Posiadanie haka holowniczego w samochodzie bardzo często ułatwia życie, w szczególności, gdy chcemy przewieźć przyczepką ciężkie lub wielkogabarytowe materiały. Jednak nie wszystkie pojazdy mają tego typu wyposażenie w standardzie. Jednak o tym, czy można taki hak zamontować w naszym aucie, decydują dwie rubryczki w dowodzie rejestracyjnym.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoSprawdź: Przewozisz młodego pasażera? To musisz wiedzieć
Dowód rejestracyjny powie, czy możesz holować przyczepę autem
Szczególnie po zakupie używanego auta kierowcy lubią dostosowywać go do swoich potrzeb. Część wymienia podsufitkę i montuje ledowe oświetlenie, inni wymieniają nagłośnienie, a część właścicieli montuje hak do ciągnięcia przyczep.
Informacja o tym, czy możliwa jest instalacja haka holowniczego, jest zapisana wprost w dowodzie rejestracyjnym. Aby sprawdzić, czy możemy legalnie "wbić" hak do naszego auta, wystarczy spojrzeć w pola opisane w dowodzie rejestracyjnym jako O.1 i O.2.
Czytaj: W Głuchołazach stanęły wielkie pomosty. Zastąpią most porwany podczas powodzi
Rubryki te opisują odpowiednio maksymalną masę całkowitą z hamulcem oraz bez hamulca. Jeśli jednak w polach tych znajdują się poziome kreski, to oznacza, że haka holowniczego nie da się leganie dołożyć.
Zerknij: Grzybiarz złapał psa i uciekł do lasu. Tak tłumaczył się policjantom
Jaką przyczepę można holować z prawem jazdy kategorii B?
Możliwości techniczne pojazdu oraz załatwione formalności to w przypadku jazdy z przyczepką nie wszystko. Warto pamiętać, że kierowcy posiadający zwykłe prawo jazdy kategorii B mogą jechać z przyczepką tylko w dwóch przypadkach:
- gdy masa przyczepki nie przekracza 750 kg,
- gdy masa całego zestawu (przyczepka plus auto) jest mniejsza niż 3,5 t.