Jak działa wirtualny alkomat?

Wirtualny alkomat to nic innego jak algorytm, który na podstawie różnych parametrów może w pewnych granicach określić, jaki jest poziom alkoholu w naszym organizmie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło – kiedy można jechać po alkoholu kalkulator lub po prostu alkomat online.

Do określenia przybliżonego stężenia etanolu w wydychanym powietrzu internetowe narzędzie do pomiaru liczby promili będzie potrzebowało od nas takich informacji jak: wiek, wzrost, suma oraz rodzaj spożytego trunku, ogół jedzenia skonsumowanego w trakcie picia.

Wyniki obliczeń, które powinny się pojawić, to:

  •  przybliżone, aktualne stężenie alkoholu w organizmie;
  •  czas, jaki jest potrzebny do całkowitego wytrzeźwienia.

Otrzymujemy przybliżone wartości oznaczone w promilach, lecz nigdy nie będzie to 100-procentowo pewny wynik! Pomiar nie będzie idealny, ponieważ na to, ile masz promili we krwi, wpływa jeszcze więcej czynników, np. obecny stan zdrowia.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Jazda po alkoholu a przepisy

Zapewne znasz popularne swego czasu eksperymenty z alkomatami oraz słodyczami z alkoholem – w przypadku spożycia takowych nie musisz się przejmować tzw. zafałszowanym wynikiem badania. Jednak jak to wygląda w przypadku niewielkiej ilości niskoprocentowego alkoholu? Zapewne większość z nas zadała sobie pytanie – ile mogę wypić?

Cytując art. 178 a Kodeksu karnego:

Co to oznacza w praktyce? Dopuszczalne we krwi jest 0,2 promila, od 0,2 do 0,5 promila czyn taki uznawany jest za wykroczenie, ale kary za nie są wysokie – areszt lub grzywna nie niższa niż 2500 zł, a do tego zakaz prowadzenia pojazdów.

Z kolei jazda ze stężeniem alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila traktowana jest jako przestępstwo, za które można trafić do więzienia nawet na 3 lata, a w razie recydywy – na do 5 lat (obowiązują już też przepisy o konfiskacie aut pijanym kierowcom). Dlatego najlepiej wcale nie wsiadać za kierownicę nawet po wypiciu piwa.

Wirtualny alkomat – czy możemy mu ufać?

Taki internetowy algorytm może wydawać się niezawodnym wynalazkiem, który nigdy się nie myli, ponieważ jego działanie opiera się na wyliczeniach oraz internecie. Niestety na razie jest to tylko poziom bardziej eksperymentalny, którego nie należy traktować jako wiarygodne źródło informacji na temat upojenia alkoholowego.

Pod żadnym pozorem wirtualny alkomat nie może być wyznacznikiem tego, czy możemy być bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego. Dlatego zdecydowanie nie powinniśmy ufać tego typu witrynom, ponieważ mamy możliwość narazić nie tylko swoje zdrowie i życie, ale również zdrowie i życie innych osób.

Bezpieczniej jest skorzystać z osobistego urządzenia do pomiaru stężenia alkoholu, a najlepiej udać się (ale nie autem) na najbliższą komendę policji i przebadać się profesjonalnym alkomatem.