Dramatyczne telefony i utrata oszczędności

Wstrząsające wydarzenia miały miejsce 18 czerwca 2024 roku. Do 72-letniej kobiety zadzwoniła osoba podająca się za policjantkę, informując o wypadku drogowym spowodowanym przez jej córkę. Wymyślona historia o śmierci kobiety w ciąży i potrzebie 150 tysięcy złotych na uniknięcie aresztu dla córki, skłoniła seniorkę do przekazania oszustowi 60 tysięcy złotych. Podobny scenariusz rozegrał się w przypadku 81-letniej mieszkanki, która uwierzyła, że jej córka spowodowała wypadek z ciężko ranną ofiarą. Oszustka, podająca się za adwokata, wyłudziła od starszej pani 55 tysięcy złotych.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Jak działają oszuści?

Metoda na wnuczka czy na policjanta to dobrze znane schematy działania przestępców. Oszuści wykorzystują emocje i zaufanie ofiar, często osób starszych, które są bardziej podatne na manipulację. W obu przypadkach sprawcy utrzymywali telefoniczny kontakt z seniorkami, nakazując im nie rozłączać się i nie weryfikować informacji. To pozwoliło im na utrzymanie kontroli nad sytuacją i przekonanie ofiar do przekazania pieniędzy.

Policja ostrzega i radzi

Policja nieustannie ostrzega przed tego typu oszustwami i apeluje o zachowanie ostrożności. Przypomina, że funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy ani nie informują telefonicznie o prowadzonych działaniach. Ważne jest, aby w przypadku otrzymania podejrzanego telefonu nie działać pod wpływem emocji, ale zweryfikować informacje i skontaktować się bezpośrednio z rzekomo poszkodowanym krewnym.

Co robić, aby nie paść ofiarą oszustwa?

Aby uniknąć podobnych sytuacji, należy pamiętać o kilku zasadach. Nie przekazuj pieniędzy osobom nieznajomym i nie ufaj łatwo osobom, które podają się za krewnych w potrzebie. Zawsze potwierdzaj takie informacje, kontaktując się bezpośrednio z rzekomym krewnym. Nie działaj pochopnie i nie ulegaj presji. W razie wątpliwości skontaktuj się z najbliższą jednostką policji.

Tekst powstał na podstawie komunikatu policji z dnia: 20.06.2024, Policja Lubuska.