Nagłe zdarzenie na drodze
Do kolizji doszło, gdy 18-letnia kobieta kierująca volkswagenem nieoczekiwanie zetknęła się z psem, który wybiegł na jezdnię z pobliskiej posesji. Zwierzę, po uderzeniu, wróciło do domu, a jego właściciel, 29-letni mężczyzna, musiał ponieść konsekwencje w postaci mandatu karnego.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoKonsekwencje dla właściciela
Policjanci, po ustaleniu okoliczności zdarzenia, nałożyli na właściciela psa mandat karny. Zgodnie z art. 77 Kodeksu Wykroczeń, niezachowanie należytych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia może skutkować karą grzywny do 1000 złotych lub karą nagany. W tym przypadku mandat wyniósł do 500 złotych.
Obowiązki posiadacza psa
Posiadanie psa wiąże się z szeregiem obowiązków prawnych. Właściciel musi zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki bytowe, ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, stały dostęp do wody i posiłków. Ponadto obowiązują szczepienia ochronne przeciwko wściekliźnie oraz odpowiednia kontrola nad psem, zwłaszcza gdy znajduje się on poza ogrodzoną nieruchomością.
Apel policji
W świetle tego zdarzenia, policja apeluje do wszystkich właścicieli zwierząt o zachowanie ostrożności i przestrzeganie przepisów. Przypomina również, że za zachowanie psa odpowiada jego właściciel i w przypadku wypadku z udziałem zwierzęcia, nie należy opuszczać miejsca zdarzenia ani pozostawiać poszkodowanego zwierzęcia bez pomocy.
Pamiętajmy o bezpieczeństwie
Ten wypadek jest przestrogą dla wszystkich posiadaczy zwierząt. Należy pamiętać, że nieprzestrzeganie przepisów nie tylko naraża na ryzyko naszych czworonożnych przyjaciół, ale również może stanowić zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Bezpieczeństwo na drodze jest wspólną odpowiedzialnością.
Posiadanie psa to również obowiązki, jakie nakłada polskie prawo na właścicieli czworonogów. Policjanci przypominają o konsekwencjach prawnych wynikających z ich nieprzestrzegania:
Należyta kontrola swojego psa
Obowiązek przy trzymaniu zwierzęcia nakłada przepis wynikający z art. 77 Kodeksu Wykroczeń.„Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazowych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany”.
Za brak stałego i skutecznego nadzoru policjant może również nałożyć mandat karny w wysokości do 500 złotych.
Oczywiście, właściciel może uwolnić psa ze smyczy, natomiast dotyczy to nieruchomości ogrodzonych oraz terenów zielonych wyłącznie do tego przeznaczonych (regulaminem/tablicą informacyjną) – sprawując nieustannie nad nim kontrolę.
Obowiązkowe szczepienia ochronne
Prawo nakłada na właściciela obowiązek szczepienia psa przeciw chorobie zakaźnej - wściekliźnie. Przepisy wskazują, że pies powinien zostać zaszczepiony w ciągu 30 dni od ukończenia przed czworonoga 3 miesięcy, a następnie nie rzadziej niż 12 miesięcy od ostatniego szczepienia.
- art. 56 ust. 2 ustawy z dn. 11 marca 2004 r. o ochronie zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
Odpowiednie warunki bytowe psa
Ustawa o ochronie zwierząt wskazuje właścicielom psów, w jakich warunkach powinny się znajdować. Psy należy chronić przed zimnem, upałem oraz opadami deszczu czy śniegu. Właściciel zobowiązany jest do zapewnienia stałego dostępu do wody oraz zadbać dla niego o posiłek. W warunkach domowych zabrania się również trzymania psa na uwięzi powyżej 12 godzin w ciągu doby powodującej uszkodzenie ciała, cierpienia lub w sposób niezapewniający możliwości ruchu. Długość uwięzi, nie może być krótsza niż 3 metry.
- art. 9 ustawy z dn. 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.
Policjanci przypominają! Za zachowanie psa - zawsze odpowiada jego właściciel.
Tekst powstał na podstawie komunikatu policji z dnia: 23.05.2024, Komenda Powiatowa Policji w Ostródzie.