Auto Świat Wiadomości Wypadki Konfiskata auta za alkohol. Dziś weszły nowe przepisy

Konfiskata auta za alkohol. Dziś weszły nowe przepisy

Od 14 marca 2024 roku w Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów. Kierowcy, którzy prowadzą pojazdy mechaniczne po alkoholu, mogą teraz stracić swoje samochody. Zmiany w Kodeksie Karnym wprowadzają surowsze kary dla osób prowadzących w stanie nietrzeźwości, szczególnie gdy mają we krwi ponad 1,5 promila alkoholu lub gdy są recydywistami. Nowe regulacje mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i działanie prewencyjne.

Konfiskata auta za alkohol. Dziś weszły nowe przepisy
Konfiskata auta za alkohol. Dziś weszły nowe przepisyŻródło: Źródło zbiorcze dla obrazków importowanych w ramach Onet Editorial Workflow

Surowsze kary dla nietrzeźwych kierowców

Zgodnie z nowymi przepisami, sędzia jest zobowiązany orzec przepadek pojazdu w przypadku, gdy kierowca prowadził pojazd, mając we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Dotyczy to również sytuacji, gdy kierowca spowodował wypadek w stanie nietrzeźwości lub gdy wcześniej był już skazany za podobne przestępstwo. Jeśli pojazd jest współwłasnością, sąd orzeka przepadek równowartości samochodu.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Wyjątki od reguły

Sędzia może zdecydować o nieorzekaniu konfiskaty pojazdu w wyjątkowych przypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami. Takie decyzje są jednak wyjątkiem od reguły i wymagają indywidualnego podejścia do każdej sprawy.

Konsekwencje dla właścicieli i osób służbowo kierujących

Jeśli kierowca nie jest właścicielem pojazdu, ale wykonywał nim czynności służbowe, sąd może orzec nawiązkę na Fundusz Sprawiedliwości. Kwota nawiązki wynosi od 5 tysięcy do 100 tysięcy złotych. W przypadku zniszczenia pojazdu, sąd orzeka przepadek równowartości samochodu.

Pijani rowerzyści bez zmian

Warto zaznaczyć, że nowe przepisy dotyczą wyłącznie pojazdów mechanicznych. Oznacza to, że osoby prowadzące rowery w stanie nietrzeźwości nie podlegają pod nowe regulacje dotyczące konfiskaty pojazdów.

Narkotyki traktowane indywidualnie

Przypadki prowadzenia pojazdów pod wpływem narkotyków są rozpatrywane indywidualnie przez sąd. W takich sytuacjach również mogą zostać zastosowane surowe kary, w tym konfiskata pojazdu.

Bezpieczeństwo na drogach priorytetem

Nowe przepisy mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Surowsze kary mają odstraszać potencjalnych sprawców i zmniejszyć liczbę wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. To krok w kierunku odpowiedzialnej jazdy i ochrony życia wszystkich uczestników ruchu drogowego.

materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków