Drony w służbie bezpieczeństwa

W ramach akcji Bezpieczny pieszy, policjanci z katowickiej drogówki wykorzystali nowoczesną technologię - drony. Urządzenia te rejestrowały wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego. Dzięki temu możliwe było dokładne obserwowanie i dokumentowanie nieprawidłowych zachowań zarówno kierowców, jak i pieszych.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Statystyki mówią same za siebie

Podczas wtorkowych działań policjanci ujawnili ponad 70 wykroczeń. Prawie 60 z nich to przekroczenia prędkości w rejonie przejść dla pieszych. Policja zatrzymała również kierowców wyprzedzających w rejonie przejść oraz tych, którzy nie ustąpili pierwszeństwa pieszemu. Za popełnione wykroczenia 56 kierujących otrzymało mandaty, a 13 zostało pouczonych.

Kontynuacja działań w trosce o bezpieczeństwo

Działania Bezpieczny pieszy nie zakończyły się na jednodniowej akcji. Policjanci kontynuują monitorowanie zachowań w rejonach przejść dla pieszych, aby zapewnić bezpieczeństwo niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. W trosce o bezpieczeństwo, katowiccy mundurowi przypominają o obowiązkach kierowców względem pieszych, w tym o konieczności ustępowania pierwszeństwa na przejściach.

Apel do pieszych i kierowców

Policja apeluje do pieszych o zachowanie ostrożności i upewnienie się przed wejściem na jezdnię, czy mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę. Kierowcom przypomina o zakazie omijania pojazdów zatrzymujących się przed przejściem dla pieszych oraz o zakazie wyprzedzania na przejściach. Wzajemny szacunek i przestrzeganie przepisów to klucz do bezpieczeństwa na drogach.

Tekst powstał na podstawie komunikatu policji z dnia: 6.06.2024