Wyniki akcji Bezpieczny pieszy

W ramach akcji Bezpieczny pieszy, policjanci z katowickiej drogówki skoncentrowali się na monitorowaniu zachowań zarówno kierowców, jak i pieszych w rejonie przejść dla pieszych. Wykorzystując Ruchome Stanowisko Dowodzenia, zarejestrowano 194 wykroczenia, z czego aż 176 to przekroczenia prędkości. Dodatkowo niektórzy kierowcy nie ustępowali pierwszeństwa pieszym lub wyprzedzali w niedozwolonych miejscach.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Konsekwencje dla kierowców

Za popełnione wykroczenia w trakcie akcji Bezpieczny pieszy, 169 kierujących otrzymało mandaty karne, 3 sprawy trafiły do sądu, a 22 osoby zostały pouczone. Takie działania mają na celu nie tylko ukaranie, ale przede wszystkim uświadomienie kierowcom konieczności przestrzegania przepisów dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Obraz pochodzący z serwisu https://katowice.policja.gov.pl/k14/informacje/wiadomosci/384017,Podsumowali-dzialania-quotBezpieczny-pieszyquot.html Foto: Policja
Obraz pochodzący z serwisu https://katowice.policja.gov.pl/k14/informacje/wiadomosci/384017,Podsumowali-dzialania-quotBezpieczny-pieszyquot.html

Przypomnienie o obowiązkach i apel do pieszych

Policja przypomina o kluczowych zasadach: pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, zabrania się omijania pojazdów zatrzymujących się przed przejściem, a także wyprzedzania w jego rejonie. Apeluje również do pieszych o zachowanie ostrożności i upewnienie się, że zostali zauważeni przez kierujących przed wejściem na jezdnię. Bezpieczeństwo na drodze to wspólna odpowiedzialność.

Tekst powstał na podstawie komunikatu policji z dnia: 18.04.2024