Złapany na gorącym uczynku

W piątek, 5 kwietnia, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego ciechanowskiej komendy zatrzymali do kontroli kierowcę fiata. Na Alei Niepodległości w Ciechanowie mężczyzna przekroczył dozwoloną prędkość o 31 km/h. To jednak był tylko początek jego problemów z prawem.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Alkohol i zakaz prowadzenia

Badanie alkomatem wykazało, że 40-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Dodatkowo, po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych, wyszło na jaw, że posiada on aktywny sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. W konsekwencji, jego auto zostało zabezpieczone na strzeżonym parkingu.

Nowe przepisy, surowsze konsekwencje

Od 14 marca obowiązują zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu. Zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, sąd może orzec przepadek pojazdu, jeśli kierowca ma w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu, spowoduje wypadek, ucieknie z miejsca zdarzenia, lub był już wcześniej skazany za podobne przestępstwa. W przypadku 40-latka z Ciechanowa, sąd zadecyduje o wysokości kary i ewentualnym przepadku mienia.

Przestroga dla kierowców

Ten przypadek stanowi jasny sygnał dla wszystkich kierowców. Jazda pod wpływem alkoholu nie tylko naraża życie i zdrowie innych, ale również wiąże się z ryzykiem utraty własności i wolności. Policja przypomina o konsekwencjach i apeluje o rozsądek za kierownicą.

Tekst powstał na podstawie komunikatu policji z dnia: 15.04.2024, Polska Policja.