Brudne szyby oznaczają gorszą widoczność – czyli to, że kierowca później zauważy np. przeszkodę na drodze. Nawet jeśli nie dojdzie do wypadku, to jazda aute z kiepskimi wycieraczkami jest dla osoby siedzącej za kierownicą męcząca, bo musi ona nieustannie wysilać wzrok.

Wymieniaj co pół roku

Warto wiedzieć, że nawet najlepsze wycieraczki zachowują optymalne parametry najwyżej przez pół roku. Delikatna guma wycieraczki jest bez przerwy narażona na promieniowanie UV, częste zmiany temperatury i agresywne środki myjące. Nawet jeśli wycieraczki są używane sporadycznie, to i tak się starzeją. Na szczęście ich wymiana nie jest ani droga, ani trudna – nie ma więc powodu, żeby z tym zwlekać.

O tym warto pamiętać

- Wycieraczki należy wymieniać co pół roku.

- Używanie podejrzanie tanich wycieraczek to spore ryzyko  – jeśli np. niespodziewanie urwie się w nich guma, ucierpi szyba.

- Raz na jakiś czas trzeba starannie umyć szybę oraz gumki wycieraczek środkiem do mycia szyb. Warto też sprawdzić, czy wycieraczka przylega do szyby.

Zdaniem eksperta - w trosce o widoczność i... szybę

Stare lub zużyte wycieraczki są niebezpieczne, bo podczas jazdy nawet w małym deszczu nie zapewniają widoczności – to oczywiste. Warto regularnie sprawdzać ich stan również dlatego, że użycie sparciałych wycieraczek kończy się źle dla szyby – jeśli guma jest wytarta lub urwie się ze starości, to metalowe elementy wycieraczek porysują szybę wartą kilkaset, a czasem kilka tysięcy złotych.

Moim klientom radzę też regularnie myć szmatką i płynem do szyb zarówno wycieraczki, jak i samą szybę – zbierają się na nich tłuste osady, które niszczą gumę i powodują powstawanie smug.

Sylwester Grochowski, Bosch Service Motolab