Wybierz samochód

Aston Martin Rapide

Aston Martin Rapide

Aston Martin Rapide to luksusowy, sportowy samochód brytyjskiej produkcji, zaliczany do segmentu GT. Został zaprezentowany w Detroit w 2006 roku, a do produkcji wszedł 4 lata później.

Jego nazwa wywodzi się od Lagondy Rapide, która była produkowana w latach 60. przez firmę Lagonda, która należy do Astona Martina. Auto bazuje na modelu DB9. Również ma wyrafinowaną i dynamiczną linię, ale posiada 4 drzwi. Przód zdobi duży grill i wydłużone reflektory, a tył wieńczy pokaźnych rozmiarów szyba oraz umieszczone na dole duże końcówki wydechu. Płyta podłogowa została wydłużona o kilkanaście centymetrów, aby pasażerowie tylnej kanapy mogli podróżować w miarę komfortowych warunkach.

Auto mierzy 5019 mm długości, 1928 mm szerokości i 1359 mm wysokości i waży ok. 2 ton. Wnętrze zachwyca dopracowanymi szczegółami oraz jakością wykorzystanych materiałów. Nie jest to auto rodzinne, więc 301 litrów pojemności bagażnika powinno wystarczyć.

Do napędu tej pięknej limuzyny służy 6-litrowe V12 o mocy 477 KM. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje mu ok. 5 sekund, a prędkość maksymalna przekracza 300 km/h. Moc jest przekazywana na tylne koła za pomocą 6 biegowej przekładni Touchtronic. W 2013 roku zaprezentowano lekko odświeżoną, a zarazem mocniejszą wersję S. Moc wzrosła o 81 KM, a lekkim zmianom poddano grill oraz tylny spojler. Z kolei wnętrze wzbogacono o dwukolorową tapicerkę, rozbudowany system multimedialny, a auto otrzymało jeszcze czujniki cofania. Tego samego roku zaprezentowano zaprojektowane przez włoskie studio projektowe Bertone, nadwozie Shooting Brake.

Głównymi konkurentami Astona Martina Rapide, są Porsche Panamera oraz Maserati Quatroporte.

Aston Martin Rapide - generacje

Aston Martin Rapide - powiązane artykuły