Wybierz samochód

Bugatti Veyron

Bugatti Veyron

Bugatti Veyron to luksusowy supersamochód produkowany przez niemiecki koncern. Auto pojawiło się na rynku w 2005 roku, choć prace nad nim zaczęły się już dużo wcześniej.

Po nieudanej próbie wskrzeszenia marki przez Romano Artioli i jego EB 110, Volkswagen postanowił wykupić markę i stworzyć godnego dla EB 110 następcę. Nazwa pochodzi od nazwiska kierowcy wyścigowego, który brał udział w 24-godzinnym wyścigu Le Mans jeżdżąc Bugatti. Pierwszy prototyp powstał już w 1999 roku – nazywał się on 18/3 Chiron.

Stylistycznie auto bardzo nawiązywało do produkcyjnej wersji, lecz pod maską zaszło więcej zmian. Prototyp był napędzany benzynowym silnikiem W18, który złożony był aż z 3 głowic 6-cylindrowych. Ojcem całego projektu był słynny Ferdinand Piëch. Ostatecznie zdecydowano, iż auto będzie miało silnik W16, zostanie wyposażone w 4 turbosprężarki, a jego moc będzie wynosić „magiczne” 1001 KM.

Dodatkowo Ferdinand ogłosi, iż Veyron będzie najmocniejszym, najszybszym i najdroższym seryjnie produkowanym autem na świecie, Przewidywany na 2003 roku początek produkcji był jednak przesuwany, ponieważ fizyka nie pozwalała na wypuszczenie auta w takim stadium, w jakim się znajdował. Głównym problemem była stabilność auta podczas osiągania maksymalnych prędkości oraz dostosowanie podzespołów, aby wytrzymywały one długotrwałe użytkowanie przy dużym obciążeniu.

Dlatego właśnie w aucie zastosowano aż 3 chłodnice silnika, tyle samo intercoolerów, a także chłodnicę dyferencjału, skrzyni biegów oraz...oleju silnikowego. W momencie debiutu auto było najszybszym seryjnie produkowanym autem. Jego prędkość maksymalna wynosi 417 km/h, a przyspieszenie do „setki” - zaledwie 2,5 sekundy. Wcześniej wspomniany silnik W16 ma 8 litrów pojemności i rozwija 1001 KM. Kilka lat później, rekord prędkości został pobity przez SSC Ultimate Aero TT, jednak Bugatti przyjęło wyzwanie.

I tak w 2010 roku pojawił się Veyron Super Sport. Jego moc została podniesiona do 1200 KM, przód nieco odświeżony, a całość odchudzona dzięki zastosowaniu większej ilości włókna węglowego. Wyrwany wcześniej tytuł udało się odzyskać, a Super Sport osiągnął prędkość 431,072 km/h. Oprócz tego Bugatti stworzył roadstera o nazwie Veyron Grand Sport, którego specjalna odmiana Vitesse osiągnęła najwyższą prędkość wśród aut z otwartym nadwoziem – 408 km/h.

Co ciekawe, Veyron podczas jazdy z najwyższą prędkością zużywa nawet 120 litrów benzyny na 100 km, co przy pojemności baku wynoszącej 100 litrów starcza mu na ok. 80 km czyli... 15 minut. Jednak nie wystarczy sobie po prostu wsiąść, wjechać na autostradę i osiągnąć prędkość maksymalną. W jeździe codziennej komputer nieco ogranicza możliwości Bugatti. Aby wejść w tryb „wyczynowy” należy przekręcić kluczyk w specjalnym otworze, który znajduje się w drzwiach kierowcy. Wtedy tylny spojler nie wysuwa się, dyfuzory zostają zamknięte, a prześwit zmniejsza się o połowę – do 6,6 cm.

W trakcie codziennej jazdy, po przekroczeniu 220 km/h zawieszenie samoczynnie się obniża, lecz wcześniej wysuwa się sporych rozmiarów tylny spojler. Podczas hamowania ustawia się on pod kątem 70 stopni, pełniąc jednocześnie funkcję hamulca aerodynamicznego. Aby samochód utrzymać pod kontrolą, wyposażono go w napęd na 4 koła, a moc na koła przenosi 7-biegowa przekładnia dwusprzęgłowa.

Mimo przerażających wręcz osiągów, Veyron nie jest surowym ścigantem. Blisko 2-tonowy sportowiec może być także spokojnym GT to wygodnego przemieszczania się, bowiem nie brakuje mu praktycznie żadnych udogodnień, jakie posiada dobrze wyposażona limuzyna.

Przez wiele lat powstał szereg różnych limitowanych odmian oraz wersji z wielu okazji – m.in. na cześć 100-lecia marki (Bleu Centenaire) czy brata (Grand Sport Vitesse Legend Rembrandt Bugatti) oraz syna (Grand Sport Vitesse Legend Jean Bugatti) założyciela marki.

W 2015 roku produkcja Bugatti Veyrona została zakończona, a fabrykę w Molsheim opuściło w sumie ok. 600 ręcznie składanych egzemplarzy. Jego następcą został rok później Chiron.

Bugatti Veyron - generacje

Bugatti Veyron (2005&nbsp-&nbsp2015)

Bugatti Veyron (2005 - 2015)

Bugatti Veyron - powiązane artykuły

Katalog Samochodów Auto Świat