Wybierz samochód

Daewoo Nexia

Ikona samochodu

Daewoo Nexia to samochód osobowy należący do klasy średniej-niższej, produkowany przez południowokoreański koncern. Auto zadebiutowało w 1994 roku jako następca modelu Racer, a na niektórych rynkach występowało jako Cielo.

Po tym jak w 1992 roku, Daewoo zerwało współpracę z GM, Nexia była na dobrą sprawę pierwszym po tym fakcie autem stworzonym przez Koreańczyków. Jednak nie była to do końca prawda. Poprzednik Nexii, Racer, był bliźniaczym modelem popularnego Kadetta E, natomiast Nexia była jedynie nieco zmodernizowanym Racerem.

Zmiany dotknęły przede wszystkim nadwozia, które zyskało bardziej krągłych kształtów, choć bryła wciąż przypominała produkt Opla. Niestety, mimo wielu modernizacji, Nexia była przestarzałą konstrukcją. Auto występowało jako 3- lub 5-drzwiowy hatchback oraz 4-drzwiowy sedan. W pierwszym przypadku mieliśmy do dyspozycji 390-litrowy kufer, a w ostatnim – aż 530-litrowy.

Mimo iż wnętrze pojazdu było przestronne jak na swoją klasę, jakość wykończenia i użytych materiałów pozostawiała wiele do życzenia. Podstawowa wersja wyposażeniowa była naprawdę uboga w udogodnienia (pionowa regulacja kolumny kierowniczej wymagała dopłąty), ale co ciekawe, w najwyższych wersjach z kolei dostępna była nawet klimatyzacja oraz...skórzane fotele. Oprócz produkcji na rodzimym rynku, montaż aut odbywał się także Lublinie od 1995 roku, a rok później także w Krajowej w Rumunii (gdzie produkcja trwała aż do 2006 roku).

Do napędu Nexii służyły wyłącznie silniki benzynowe o pojemności 1.5 oraz 1.8 litra. W pierwszy przypadku do wyboru były warianty 75-, 90- oraz 107- konne, natomiast w drugim dostępna była tylko odmiana 100-konna. Moc przenoszona była na przednią oś za pomocą 5-biegowej skrzyni manualnej, a na niektórych rynkach oferowano także 4-stopniowy automat.

W 1997 roku zakończono produkcję Nexii w Korei Południowej, i w tym samym roku pojawił się jej następca – Lanos. W Polsce montaż trwał jeszcze rok, natomiast w Uzbekistanie aż do 2008 roku, kiedy to rozpoczęto tamże produkcję unowocześnionej Nexii II. Ta z kolei była montowana aż do 2016 roku.

Daewoo Nexia - generacje

Daewoo Nexia - powiązane artykuły