Wybierz samochód

Fiat Barchetta

Fiat Barchetta

Fiat Barchetta to mały roadster produkowany przez włoski koncern motoryzacyjny. Auto zadebiutowało w 1995 roku, jako następca modelu X1/9 choć prace nad jego projektem rozpoczęły się już 5 lat wcześniej. Barchetta bazowała na płycie podłogowej Tipo B, na której zbudowane zostały takie modele jak Tipo oraz Punto I generacji.

Za nowoczesny design 2-drzwiowego nadwozia, odpowiadali Andreas Zapatinas oraz Alessandro Cavazza. Roadster Fiata mia obłe kształty, dosyć spore reflektory oraz charakterystyczne, dzielone światła tylne. Oprócz tego w oko wpadał mechanizm otwierania drzwi od zewnątrz. Na drzwiach, znajdowała się bowiem chromowana listwa, a obok niej – mały guzik. Po jego naciśnięciu, prawa krawędź listwy wychylała się, a po jej pociągnięciu można było dostać się do środka. 2-osobowe wnętrze nie należało do przestronnych, ale fotele zapewniały odpowiednie trzymanie. Bagażnik był bardzo skromny – miał tylko 165 litrów pojemności.

Zewnętrzne rozmiary Fiata mogą się wydawać nieco duże, jednak auto ważyło niewiele ponad tonę! W 2002 roku przerwano produkcję, aby po 2 latach ponownie ją wznowić. Wtedy też dokonano liftingu. Mimo iż pojazd miał już swoje lata, wciąż prezentował się bardzo korzystnie. Zmieniono wtedy zderzaki oraz reflektory. Silnik pozostał bez zmian.

Od początku produkcji do napędu stosowano 1,8-litrową jednostkę benzynową o mocy 131 KM. Patrząc na moc i masę auta, mogłoby się wydawać iż Fiat jest bliski stworzenia idealnego roadstera, który zapewni wiele radości z jazdy. Niestety Włosi zdecydowali się zastosować napęd na przednią oś, co oznaczało mniejszą przyjemność z dynamicznego pokonywania zakrętów. Jedyną dostępną skrzynią była 5-biegowa przekładnia manualna.

Mimo wcześniej wspomnianego powrotu odświeżonej wersji włoskiego roadstera, auto nie utrzymało się długo na rynku. Z powodu zbyt niskiego popytu, produkcja Fiata Barchetty została zakończona w 2005 roku. Auto doczekało się następcy dopiero w 2015 roku, kiedy to zaprezentowano Fiata 124 Spider.

Fiat Barchetta - generacje

Fiat Barchetta - powiązane artykuły