Wybierz samochód

FSC

FSC

FSC (Fabryka Samochodów Ciężarowych) to polski zakład motoryzacyjny powstały w 1951 roku w Lublinie. Z początku w fabryce był produkowany GAZ 51 Lublin oraz różnego rodzaju części samochodowe.

W drugiej połowie lat 50. trwały prace nad pojazdem własnej konstrukcji – Żukiem A-03 o ładowności bliskiej 1 tony. Pojazd korzystał części z Warszawy M-20, a część modeli była przeznaczona również na eksport.

Niestety pod koniec lat 80. marka przeżyła swego rodzaju kryzys. Żuk był produkowany prawie bez żadnych unowocześnień od 30 lat i jego konstrukcja była już przestarzała, a wszelkie prototypy były odrzucane przez rząd. W 1993 roku wprowadzono wreszcie następce Żuka – Lublina 33, jednak jego największym wrogiem była wszechobecna rdza, pojawiająca się już po kilku latach od wyjechania z salonu.

Podobnie jak z FSO, w połowie lat 90. większość akcji kupiła marka Daewoo i produkowała, do 2001 roku, w fabryce FSC swoje modele – Korando, Musso i Nexię. Z przerwami od 1996 roku z taśm montażowych w Lublinie zjeżdża także Honker który chętnie jest wykorzystywany przez polskie wojsko.

FSC - modele

FSC - powiązane artykuły