Wybierz samochód

Jaguar E-Type

Jaguar E-Type jest uznawany za jeden z najpiękniejszych samochodów w historii motoryzacji. Jaguar który aktywnie brał udział w różnych seriach wyścigowych (niestety bez sensacyjnych osiągnięć), postanowił skonstruować sportowy samochód osobowy. Genewa 1961 roku spowodowała, iż nikt nie przeszedł obok nowego Jaguara obojętnie.

2-drzwiowe coupe oraz roadster, skutecznie kradły spojrzenia przybyłych. Za arcypiękne nadwozie odpowiedzialny był Malcolm Saver. Nadwozie wyrażało jednocześnie brytyjską elegancję, jak i sportowe zapędy. Charakterystyczna była bardzo długa maska oraz częściowo schowane koła w nadkolach. Poza tym, że pojazd zachwycał pod względem stylistycznym, auto miało też nowatorskie tylne zawieszenie.

Początkowo w ofercie znalazła się tylko 4-biegowa, sportowa skrzynia biegów z niezsynchronizowanym pierwszym biegiem. Pojazd szokował też swoimi osiągami, bowiem pod maską znalazł się 3,8-litrowy silnik benzynowy wolnossący R6 generujący aż 269 KM, a przy wadze niespełna 1200 kg gwarantował przyspieszenie do „setki” w niecałe 7 sekund! Z kolei prędkość maksymalna wynosiła niewyobrażalne ówcześnie 241 km/h. Napęd przenoszony był na tylną oś. Obie wersji nadwoziowe były 2-osobowe.

Odmianę 2+2 wprowadzono jedynie w coupe i dostępna była od 1965 roku. W tym wypadku, rozstaw osi został przedłużony aż o blisko 23 cm, przez co fanatycy uważają iż E-Type stracił swój styl. Do tego oferowano także 3-biegową przekładnię automatyczną. Jaguar E-Type doskonale się sprzedawał, jednak nie był bez wad. Z uwagi na osiągnę prędkości, poprawek wymagał układ kierowniczy oraz hamulcowy.

Inżynierowie szybko się tym zajęli, bowiem już rok po debiucie wymienione modernizacje zostały zrealizowane. Wtedy też pojawił się większy, 4,2-litrowy silnik o tej samej mocy, ale wyższym momencie obrotowym (385 zamiast 353 Nm). Od tej montowano także nową, w pełni zsynchronizowaną przekładnię ręczną. II seria Jaguara E-Type została wprowadzona w 1968 roku, choć pierwsze jej zmiany zastosowano już rok wcześniej (brak osłon reflektorów). Inne modernizacje obejmowały inny tylny zderzak, większy wlot powietrza, zmianę umiejscowienia przednich kierunkowskazów i restyling deski rozdzielczej.

Kolejne modyfikacje przyszły w 1971 roku (seria III), kiedy do oferty dołączył majestatyczny, 5,3-litrowy silnik (również wolnossący) V12. Generował on 276 KM, dzięki czemu Jaguar przyspieszał do 100 km/h już tylko w 6,4 sekundy. Innowacją w jednostce napędowej było zastosowanie specjalnie ukształtowanego denka tłoka w celu uzyskanie lepszej mieszanki paliwowo-powietrznej, a tym samym usprawnienia procesu spalania. Uważa się, iż to rozwiązanie wyraźnie obniżało także zużycie paliwa. Od tego momentu nie oferowano już coupe w krótkiej wersji, a roadster wychodził tylko z przedłużonym rozstawem osi z odmiany 2+2. Oprócz nowego silnika i rozstawu osi, zmiany przyszły też stylistyce. Auto miało szerszy rozstaw kół oraz siatkowany grill we wlocie powietrza.

W 1974 roku zakończono produkcję Jaguara E-Type. Fabrykę opuściło łącznie ok. 72 tys. egzemplarzy. Dziś, Jaguar E-Type jest poszukiwanym i cennym klasykiem, szczególnie roadstery I serii.

Jaguar E-Type - generacje

(Nie)bezpiecznie jak na rowerze? Przewodnik po trudnych przepisach

Jaguar E-Type I (1961 - 1968)

(Nie)bezpiecznie jak na rowerze? Przewodnik po trudnych przepisach

Jaguar E-Type II (1968 - 1971)

(Nie)bezpiecznie jak na rowerze? Przewodnik po trudnych przepisach

Jaguar E-Type III (1971 - 1975)

Jaguar E-Type - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!