Wybierz samochód

Mazda Premacy

Ikona samochodu

Mazda Premacy to rodzinny van produkowany przez japońskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne. Auto pojawiło się na rynku w 1999 roku jako mniejszy brat modelu MPV. Konstrukcyjnie pojazd powiązany było z kompaktowym 323 oraz z 626.

Mazda Premacy miała 5-drzwiowe nadwozie, które bardzo starano się upodobnić do mniejszego 323, co miało sprawić, iż nie będzie on wyglądał jak typowy, nudny, rodzinny van. Zabieg ten częściowo się udał, bowiem Maździe, z oczywistych względów, nie udało się ominąć problemu dużych rozmiarów auta, które mieściło początkowo 5 osób, ale późniejsza odmiana Active zdolna była zabrać 7 pasażerów.

W 2001 roku Premacy została odświeżona, otrzymując nowe reflektory, kierunkowskazy oraz zderzaki i wnętrze. Pod maską można było znaleźć benzynowe jednostki o pojemności 1.8 i 2 litrów generujące kolejno 100 lub 114 i 131 KM, a także 2-litrowego turbodiesla o mocy 90 bądź 101 KM. Moc kierowana była na przednią oś za pomocą 4-biegowego automatu lub 5- biegowej skrzyni ręcznej.

W 2005 roku pojawiła się II generacja modelu Premacy, jednak nazwa modelu obowiązywała już tylko na rodzimym rynku. Nową nazwą dla Premacy, poza Japonią była liczba "5". Z kolei w Azji oferowano jego bliźniaczy model - Forda i-Max. Druga odsłona Mazdy Premacy powstała przy współpracy z Fordem, przez co konstrukcyjnie spokrewniony jest on z Fordem C-Max. Co ciekawe, była ona pierwszym autem na świecie z cyfrową, zamiast papierowej, wersją książki serwisowej.

5- drzwiowe nadwozie Mazdy oferowało mnóstwo miejsca w środku. Przestronne wnętrze mogło, w zależności od konfiguracji, pomieścić 5 lub 7 pasażerów. W przeciwieństwie do poprzednika, nowa Premacy miała odsuwane tylne drzwi z obu stron, co było dużym ułatwieniem dla osób z dziećmi. W 2008 roku przeprowadzono facelifting, który objął m.in. zmianę atrapy chłodnicy i wlotów powietrza, tylnego zderzaka oraz wnętrza i wyposażenia.

Do napędu służły benzynowe jednostki 4-cylindrowe MZR o pojmeności 1.8, 2.0 oraz 2.3 litra, któe generowały kolejno 115, 145 i 155 KM. Oprócz tego, dostępny był także turbodiesel MZR-CD o pojemności 2 litrów i mocy 110 lub 143 KM. Napęd przekazywany był na przednią oś za pośrednictwem 5- lub 6-biegowej skrzyni manualnej bądź 5-stopniowej przekładni automatycznej.

W 2010 roku pojawiła się III generacja Mazdy Premacy, która poza Japonią dalej występowała jako "5". Trzecia odsłona Premacy, w porównaniu do poprzednika, znacznie urosła (5 cm wzdłuż), a karoseria została zaprojektowana w kierunku uzyskania korzystniejszego współczynnika oporu powietrza. Pod względem konstrukcyjnym, Mazda Premacy opierała się na mniejszej "trójce", od której zapożyczyła płytę podłogową.

Wnętrze wciąż było bardzo przestronne i mogło pomieścić do 7 pasażerów w komfortowych warunkach. W 2013 roku przeprowadzono drobny facelifting, który objął jedynie odświeżenie niektórych detali nadwozia i wnętrza. Do napędu służyły silniki benzynowe 1.8 (115 KM) oraz 2.0 (150 KM), a także turbodiesel 1.6 (115 KM). W porównaniu do poprzednika, z oferty zniknęłą manualna skrzynia 5-biegowa.

W 2015 roku zakończono produkcję Mazdy Premacy.

Mazda Premacy - generacje

Ikona samochodu

Mazda Premacy II (2005 - 2010)

Ikona samochodu

Mazda Premacy III (2010 - 2015)

Mazda Premacy - powiązane artykuły