Wybierz samochód

McLaren 650S

Ikona samochodu

McLaren 650S to samochód sportowy stworzony przez brytyjskiego producenta. Auto miało być początkowo następcą modelu MP4-12C, jednak potem szefowie zdecydowali się uplasować auto pomiędzy nim, a modelem P1.

Stylistycznie auto bardzo przypomina swojego „poprzednika”, lecz z przodu bliżej mu do większego brata. Charakterystyczne reflektory w kształcie bumerangu mają odnosić się do loga marki. Technicznie mówiono iż jet całkowicie nowym autem, jednak sukces 12C sprawił, iż inżynierowie wykorzystali wiele części przy projektowaniu 650S. Nadwozie zostało wykonane z włókien węglowych, a jego produkcją zajmuje się austriacka firma Carbo Tech. Wykonanie struktury nośnej zajmuje im jedynie 4 godziny. Wnętrze, które w dużej mierze zostało wykończone alcantarą, jest dosyć ciasne, lecz sprzyja to zespoleniu się kierowcy z samochodem, podobnie jak pozycja kierowcy, która znajduje się bliżej osi pojazdu.

Nowością jest m.in. aktywny system zawieszenia o nazwie ProActive Chassis Control (PCC) – kierowca ma do wyboru 3 tryby jazdy: Normal, Sport oraz Track. Benzynowy silnik umieszczony centralnie, to 3,8-litrowa jednostka V8 wspomagana 2 turbosprężarkami, generująca (jak nazwa wskazuje) 650 KM oraz 680 Nm momentu obrotowego, który trafia na tylną oś za pomocą 7-biegowej skrzyni dwusprzęgłowej. Pierwsza „setka” pojawia się na prędkościomierzu już po 3 sekundach. Do zatrzymania tego „pocisku” służą ogromne, ceramiczne hamulce tarczowe. Na rynek azjatycki została przewidziana słabsza odmiana o nazwie 625C. Oprócz tego auto ma zwykłe, stalowe hamulce oraz zmienione zawieszenie, jednak pod względem osiągów auta są do siebie bardzo zbliżone.

Oba modele występują zarówno w 2-drzwiowym nadwoziu coupe, jak i Spyder. Z tym drugim przypadku mamy do czynienia ze sztywnym dachem zdejmowanym ręcznie.

McLaren 650S - generacje

Ikona samochodu

McLaren 650S I (2014 - )

McLaren 650S - powiązane artykuły